31 października Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął ogólnopolską kampanię informacyjną, mającą na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat programu dokumentacyjnego „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacja niemiecką w latach 1939-1945” – straty.pl.
Nie ma w Polsce rodziny, której hekatomba II wojny światowej nie zabrałaby krewnych lub chociażby przyjaciół czy sąsiadów. Przywrócić ofiarom tożsamość – to nasz wspólny obowiązek
— mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Informacje o wojennych losach obywateli polskich gromadzi baza IPN straty.pl, która obecnie liczy ponad 5,5 mln rekordów. Jest ona cały czas uzupełniana o nowe informacje.
To niematerialny, cyfrowy pomnik polskich obywateli, którzy padli ofiarą brunatnego terroru. W bazie można odnaleźć informacje nie tylko o ofiarach śmiertelnych, ale także o osobach poddanych różnym formom represji, np. skierowanych do niemieckich obozów koncentracyjnych czy na roboty przymusowe.
Chcesz budować razem z nami mapę narodowej pamięci? Dołącz do programu straty.pl. Dzięki Tobie mogą się tam znaleźć nowe informacje o Twoich bliskich i o tysiącach polskich rodzin prześladowanych podczas wojny
— apeluje prezes Nawrocki.
Instytut Pamięci Narodowej poszukuje wolontariuszy, którzy będą go wspierali w informowaniu o programie straty.pl, pozyskiwali nowe dane o osobach represjonowanych oraz zachęcali rodziny ofiar do przekazywania informacji o bliskich, którzy nie figurowali dotąd w bazie. Poszukuje wolontariuszy, którzy będą budowali, wspólnie z Instytutem, świadomość społeczną o tym niezwykle ważnym projekcie.
Chcesz się dowiedzieć więcej na temat projektu? Wejdź na stronę www.straty.pl i poznaj losy Swoich bliskich. Pamięć przetrwa dzięki Tobie. Pomóż ją budować!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/714347-zostan-wolontariuszem-w-programie-stratypl