Minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała prof. Krzysztofa Ruchniewicza na stanowisko dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Pięcioletnia kadencja rozpocznie się 5 listopada. O czym ostatnio przypominaliśmy, gdy media donosiły o tej nominacji? Warto do tego powrócić, ponieważ sprawa dotyczy walki o reparacje wojenne od Niemiec! „To wygląda tak, jakby Tusk cały czas mścił się za to ‘für Deutschland’” - skomentował na platformie X prof. Piotr Gliński (PiS), były minister kultury.
Prof. Krzysztof Henryk Ruchniewicz jest historykiem XX wieku, zawodowo związanym z Uniwersytetem Wrocławskim. Przez 20 lat kierował Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta, placówką naukowo-dydaktyczną współtworzoną przez Uniwersytet Wrocławski i DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst). Od połowy czerwca 2024 r. pełni funkcję pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych ds. polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej.
W latach 2017–2021 funkcję dyrektora Instytutu Pileckiego pełnił Wojciech Kozłowski, w latach 2021–2024 kierowała nim Magdalena Gawin. Dr Kozłowski został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora Ruchniewicza.
Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego (Instytut Pileckiego) to państwowa instytucja naukowo-badawcza z siedzibą w Warszawie, utworzona na podstawie ustawy z dnia 9 listopada 2017 r. Celem jego działalności „jest inicjowanie, podejmowanie i wspieranie działań mających na celu upamiętnienie i uhonorowanie osób żyjących, zmarłych lub zamordowanych, zasłużonych dla Narodu Polskiego, zarówno w kraju, jak i za granicą, w dziele pielęgnowania pamięci lub niesienia pomocy osobom narodowości polskiej lub obywatelom polskim innych narodowości będącym ofiarami zbrodni sowieckich, nazistowskich zbrodni niemieckich, zbrodni z pobudek nacjonalistycznych lub innych przestępstw stanowiących zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodni wojennych, w okresie od dnia 8 listopada 1917 r. do dnia 31 lipca 1990”. Od 2019 r. w Berlinie działa pierwsza zagraniczna filia instytutu.
Komentarz prof. Glińskiego
Zmianę w Instytucie Pileckiego skomentował w konkretnych słowach były wicepremier i b. minister kultury Piotr Gliński.
Nie chciał wziąć Instytutu Pileckiego R.Kostro, to go wyrzucili z MHP i powołali na dyr.Pileckiego kolejnego „specjalistę od współpracy z Niemcami”, który ostatnio, gdy został pełnomocnikiem Sikorskiego natychmiast zapewniał Niemców, że Polsce nie należą się żadne odszkodowania
— napisał poseł PiS na platformie X.
To wygląda tak, jakby Tusk cały czas mścił się za to „für Deutschland”…
— dodał prof. Gliński.
„Podważa prawo Polski do reparacji wojennych”
O tym, że nowym szefem Instytutu Pileckiego ma zostać właśnie Ruchniewicz, informowała przed dwoma dniami „Gazeta Wyborcza”. Przy tej okazji przypominaliśmy, że w sierpniu, podczas rozmowy z dziennikarzami, pytany o kwestię reparacji od Niemiec, stwierdził on, że Polska się ich zrzekła.
Pytany o odszkodowania i reparacje podkreślił, że to kwestia, która wywołuje spore zainteresowanie społeczne. Stwierdził też, że kwestia reparacji to problem zobowiązań między państwami, a odszkodowań - między państwem i obywatelem.
Polska w 1953 roku zrezygnowała z pobierania reparacji od Niemiec, natomiast nigdy nie zrezygnowała z ubiegania się o odszkodowania dla swoich obywateli
— mówił dotychczasowy pełnomocnik rządu ds. współpracy polsko-niemieckiej.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: Co dalej z Instytutem Pileckiego? Resort kultury ma kandydata na nowego dyrektora. Z jego wyboru z pewnością zadowolony będzie Berlin
Jego natychmiastowego odwołania domagali się politycy PiS. Jak oceniał europoseł Arkadiusz Mularczyk, Ruchniewicz realizuje niemiecki interes i podziela niemieckie podejście do reparacji wojennych.
Podważa prawo Polski do reparacji wojennych
— powiedział były wiceszef MSZ na konferencji prasowej we wrześniu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Pełnomocnik rządu ds. relacji z Niemcami uderza w sprawę reperacji. Mularczyk: Ruchniewicz realizuje dzisiaj niemiecką rację stanu
Taka postać będzie więc kierować Instytutem Pileckiego…
olnk/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/712039-ruchniewicz-na-czele-ip-tak-zrzekal-sie-reparacji