Zasłużeni dla upamiętniania historii narodu polskiego odebrali nagrody IPN „Ambasador Polskiej Historii”. Gala odbyła się w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Prawda jest najważniejsza i pamięć jest najważniejsza. To dwa niezwykle istotne elementy naszej świadomości. Bez pamięci tracimy nie tylko tożsamość, ale także skazani jesteśmy na niebyt
— powiedział zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karol Polejowski. Dodał, że „siostrą pamięci” jest prawda, która jest przedmiotem działania IPN.
Podkreślił, że uhonorowani nagrodą „Ambasador Polskiej Historii” są kustoszami pamięci narodowej.
Dbają, o to żeby się ona nie zatraciła w czasie i przestrzeni, żeby trwała w kolejnych pokoleniach
— oznajmił.
Laureaci
Wiceszef IPN uhonorował nagrodą – dyplomem i medalem okolicznościowym „Ambasador Polskiej Historii” - Karola Biernackiego, konsula honorowego RP w Segedynie na Węgrzech, historyka i archiwistę. Biernacki, jako działacz polonijny od 40 lat jest organizatorem wystaw, konferencji, przewodniczy Radzie Fundatorów Fundacji im. Wacława Florczaka zajmującej się dziedzictwem kulturowym narodów polskiego i węgierskiego.
Każdy człowiek przychodząc na świat rodzi się z pewnym długiem i zobowiązaniem, ja to zobowiązanie realizuję działając na rzecz kultury polskiej
— powiedział Biernacki.
Podkreślił, że ma on o tyle łatwe zadanie, że kultura polska jest jedną z najbardziej atrakcyjnych na świecie, a także dlatego, że robi to wśród narodu, który również stworzył wspaniałą kulturę.
Medalem „Ambasador Polskiej Historii” uhonorowany został Gilbert Van Landschoot, twórca i właściciel pierwszego kanadyjsko-polskiego Muzeum Wojny w Agedem w Belgii. Duża część muzeum stworzonego wyłącznie ze środków rodziny Van Landschoot poświęcona jest 1. Dywizji Pancernej Generała Maczka. Gilbert Van Landschoot jest także zaangażowane w rozwój współpracy polsko-belgijskiej.
Gilbert Van Landschoot – dziękując za przyznanie nagrody – podkreślił, że dywizja gen. Maczka walczyła o wyzwolenie Belgii, a Polsce żołnierze uratowali członków jego rodziny.
Kolejnym nagrodzonym był Bartłomiej Moszoro konsul honorowy w Rosario w Argentynie, który jest zaangażowany na rzecz Polonii w tym kraju. Organizuje wystawy, spotkania popularyzujące historię i teraźniejszość Rzeczpospolitej. Gromadzi archiwalia dotyczące Polaków, część z nich przekazał do archiwów w Polsce, w tym do archiwum IPN.
Nagrodę IPN wręczono także przedstawicielom Vereniging Eerste Poolse Pantserdivisie Belgie (Stowarzyszeniu Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej w Belgii) założonemu w 1968 r. z inspiracji gen. Maczka. Stowarzyszenie zrzeszające obecnie 190 rodzin byłych żołnierzy zajmuje się zachowaniem i upowszechnieniem pamięci o Dywizji. Wydaje m.in. kwartalnik „Komunikat”.
Na początku października tego roku, w Parlamencie Brytyjskim w Londynie prezes IPN Karol Nawrocki wręczył nagrody „Ambasador Polskiej Historii” przedstawicielom portalu „British Poles” oraz stowarzyszenia „Polish Sue Association”.
Portal „British Poles” prezentuje tematykę związaną z obecnością Polaków w Wielkiej Brytanii oraz relacji brytyjsko-polskich. Powstał w celu promocji polskiej historii i kultury oraz dobrego imienia Polski w Wielkiej Brytanii i na świecie, często komentując lub sprostowując informacje o polskiej historii. Opiekuje się też polskimi weteranami oraz grobami Polaków. Portal osiągnął największe na świecie wyniki w mediach społecznościowych dla Polaków za granicą.
„Polish Sue Association”
Natomiast „Polish Sue Association”, to stowarzyszenie organizujące patriotyczne wydarzenia upamiętniające polskich bohaterów oraz polskie święta narodowe np.: Dni ORP „Błyskawica”, Zapal Znicz Polskim Bohaterom w Anglii, obchody Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów, upamiętnienie zbrodni katyńskiej, rocznic powstania warszawskiego i stanu wojennego.
Nagroda IPN Ambasador Polskiej Historii/Ambassador of Polish History stanowi kontynuację przyznawanej w latach 2015–2022 nagrody Świadek Historii dla osób i organizacji spoza Polski zaangażowanych w pielęgnowanie polskiej pamięci historycznej, dbających o zachowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o historii najnowszej naszego kraju oraz odkrywanie zapomnianych faktów czy osób zasłużonych dla polskiego narodu.
W 2023 roku Instytut Pamięci Narodowej po raz pierwszy przyznał nagrody „Ambasador Polskiej Historii”. To honorowe wyróżnienie, ustanowione przez Prezesa IPN, przyznawane jest instytucjom, organizacjom i osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego, których działalność jest zbieżna z ustawową działalnością Instytutu Pamięci Narodowej w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym poza granicami kraju, w tym w środowiskach diaspory polskiej wszystkich krajów świata z wyłączeniem Rzeczypospolitej Polskiej. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać instytucje, organizacje i osoby fizyczne dołączając zgodę kandydatów na zgłoszenie.
Jest to nagroda dla osób i instytucji zaangażowanych w pielęgnowanie polskiej pamięci historycznej, dbających o zachowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o historii najnowszej naszego kraju oraz odkrywanie zapomnianych faktów czy osób zasłużonych dla polskiego narodu. Laureatem nagrody może zostać osoba niemająca polskiego pochodzenia. Wnioskować można także o uhonorowanie pośmiertne.
CZYTAJ TAKŻE:
— IPN ogłosił nazwiska 17 zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów. „Oni dali największą ofiarę”
dud/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/710802-ipn-wreczyl-nagrody-ambasador-polskiej-historii