„Mieszkańcy Bredy i innych miejscowości wyzwolonych przez Maczkowców są szczególnie wdzięczni, ponieważ Generał Maczek opracował pewien sposób zdobywania miasta i przejmowania go od Niemców, który praktycznie był bezkrwawy i praktycznie bez strat w ludziach i w budynkach” - napisał na platofrmie X Redbad Klynstra-Komarnicki.
To były szybkie rajdy dużej ilości wozów do centrum miasta, zawsze zostawiając Niemcom możliwość ucieczki. Ktoś tu pewnie ze znawców jest w stanie lepiej opisać na czym polegała ta taktyka
— dodał Redbad Klynstra-Komarnicki.
„Hołd wyzwolicielom z Bredy”
Redbad Klynstra-Komarnicki zamieścił też wideo z polskim tłumaczeniem filmiku „Hołd wyzwolicielom z Bredy 1944 - 2024”.
Wolność. Chyba najważniejsza rzecz w naszym życiu, że możemy przebywać tam, gdzie tylko chcemy i bez skrępowania się przemieszczać. Ale był też inny czas, gdy niemiecki okupant najechał nasz kraj i Polacy musieli nas wyzwalać. Dzięki tym bohaterom i temu co dla nas zrobili, możemy dziś chodzić sobie beztrosko po ulicy, korzystać z naszej wolności na wszystkich płaszczyznach. To wszystko zawdzięczamy im. Czyż może być piękniejszy sposób oddania hołdu wolności, niż to, by w najbliższym sezonie grać w koszulce naszych bohaterów?
— słyszymy w nagraniu opublikowanym przez piłkarski klub NAC Breda.
31 marca 132 lata temu w Szczercu pod Lwowem urodził się gen. Stanisław Maczek, dowódca 1 Polskiej Dywizji Pancernej, wsławionej walkami pod Falaise podczas inwazji sił alianckich w Normandii w 1944 r. i wyzwoleniem holenderskiej Bredy.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/697054-wyzwolenie-holenderskiej-bredy-to-wszystko-zawdzieczamy-im