Po filmach z Powstania Warszawskiego, czas na filmy o przedwojennej stolicy. To miasto pełne kontrastów, ale też nowoczesne, rozwijające się i tętniące życiem - również nocnym.
Tu powstawały nowoczesne budynki, budowano drogi, mosty i szkoły. Rozwijały się kluby sportowe i działało wiele kabaretów, teatrów i popularnych klubów. Najpopularniejszym parkiem przedwojennej Warszawy był Ogród Saski. W 1925 opracowano pierwsze projekty warszawskiego metra (tzw. Metropolitanu), które niestety pozostały w fazie planów. Nie bez przyczyny Warszawa była nazywana drugim Paryżem.
W latach 30 Warszawa miała też niezwykłego prezydenta- Stefana Starzyńskiego.
Bilans działań prezydenta do września 1939 jest imponujący. To budowa 30 budynków szkolnych, modernizacja dróg wylotowych z miasta, nowe osiedla mieszkaniowe na Żoliborzu, Saskiej Kępie, Mokotowie i Ochocie, rozbudowa przedsiębiorstw komunalnych, organizacją Muzeum Narodowego oraz odbudową wielu zabytków, przebudowa i budowa nowych ulic (w okresie 1934–1938 przybyło ponad 2 mln metrów kwadratowych wybrukowanych ulic). Poprawiono również wygląd estetyczny głównych ulic miasta, utworzono kilka miejskich parków – m.in. park Sowińskiego, park Dreszera, Zieleniec Wielkopolski, park w Forcie Legionów). Stefan Starzyński przeprowadził także akcję umocnienia lokalnego patriotyzmu mieszkańców Warszawy (co miało duże znaczenie dla postawy warszawiaków w czasie wojny a szczególnie w czasie kampanii wrześniowej Powstanie Warszawskiego)
Dziś porównanie zdecydowanie wypada na naszą niekorzyść. Ech XXI wiek...
AP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/69413-przedwojenna-warszawa