Instytut Pamięci Narodowej przypomina o dacie likwidacji Milicji Obywatelskiej, która została zastąpiona Policją. Stało się to w kwietniu 1990 roku.
Komunistyczne władze PRL powołały Milicję Obywatelską na podstawie manifestu PKWN oraz specjalnego dekretu z 7 października 1944 roku. MO została podporządkowana Resortowi Bezpieczeństwa Publicznego. Wcieleni do MO zostali głównie partyzanci Armii Ludowej, żołnierze oddelegowanych z ludowego Wojska Polskiego, członkowie Polskiej Partii Robotniczej, Polskiej Partii Socjalistycznej i Stronnictwa Ludowego. Formacja była silnie uzbrojona i stanowiła element presji na społeczeństwo.
Po pacyfikacji protestów Poznańskich w 1956 roku w ramach MO utworzono oddziały ZOMO, które zajmowały się siłowym tłumieniem protestów, zwłaszcza w czasie stanu wojennego, i walką z demokratyczną opozycją. ZOMO w sposób okrutny z użyciem broni palnej, pacyfikowały manifestacje ludności. Zostały m.in. użyte podczas szturmu i pacyfikacji kopalni „Wujek” w grudniu 1981 r. gdzie zginęło 9 górników.
Policja zamiast MO
Jak przypomina Instytut Pamięci Narodowej, w kwietniu 1990 roku Milicja Obywatelska na podstawie specjalnie przyjętych przepisów została rozformowana i w jej miejsce powołano Policję.
Tego Dnia 1990 r. przyjęto pakiet ustaw znoszący Milicję Obywatelską i powołujący w jej miejsce Policję, a także tworzący Urząd Ochrony Państwa jako sukcesora Służby Bezpieczeństwa. Tego samego dnia sejm przywrócił Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja
— czytamy we wpisie Instytutu Pamięci Narodowej na platformie X.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/687666-mijaja-34-lata-od-likwidacji-milicji-obywatelskiej