Historia to nie tylko przeszłość ale i przyszłość - udowadniano podczas Retrospektywy Festiwalu NNW w Sieradzu.
Nie tylko przywołano pamięć o walczących o suwerenność kraju w podziemiu niepodległościowym po II wojnie światowej czy pokazywano filmy historyczne ale szukano też sposobów na to by przeszłość była pamiętana przez młodych ludzi. Angażowano młodzież organizując debatę historyczną, warsztaty filmowe ze spotkaniem ze świadkiem historii oraz koncert muzyki filmowej.
Po raz pierwszy podziękowano im za to co zrobili dla Polski
— mówił Grzegorz Bartolik odbierając w Sieradzu Sygnet Niepodległości Festiwalu NNW przyznany jego rodzinie - czterem braciom Bartolikom (Stanisławowi, Czesławowi, Tadeuszowi i Antoniemu) walczącym w podziemiu antykomunistycznym. Po raz pierwszy Festiwal Filmowy NNW uhonorował jednocześnie aż czterech braci, członków jednego oddziału KWP, bohaterów podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej.
Sygnetami Niepodległości pośmiertnie uhonorowani zostali także: Antoni Chowański ps. „Wojciech”, „Kuba” , Jan Chowański ps. „Tadek”i Ludwik Danielak ps. „Szatan”, „Bojar”, „Lotny”.Wszyscy, jako żołnierze Konspiracyjnego Wojska Polskiego, brali udział w wielu akcjach wymierzonych w funkcjonariuszy bezpieki i działaczy partyjnych. Ludwik Danielak, sześciokornie skazany na śmierć przez sąd komunistyczny, powiedział przed wykonaniem wyroku: „Gdybym się jeszcze raz urodził, też bym walczył z komuną”.
Festiwal NNW wręczył także podczas Retrospektywy w Sieradzu honorowe Drzwi do Wolności. Odebrali je działacze Solidarności- Michał Gorczyca oraz Jerzy Dęga; działacze na rzecz poszanowania lokalnej historii – Jerzy Pietrucha oraz Marian Szaflik; a także pani Iwona Koperska – przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, w imieniu Urzędu Marszałka Województwa Łódzkiego - to uhonorowanie za wieloletnie wyjątkowe zaangażowanie i wspieranie inicjatyw edukacyjnych i patriotycznych, szczególnie kierowanych do młodzieży. Honorową statuetkę Przyjaciela Festiwalu NNW otrzymał wiceprezydent Sieradza Rafał Matysiak.
Podczas dyskusji na temat „Jak dbać o pamięć i tożsamość” zastanawiano się co zrobić, żeby przeszłość była pamiętana przez młodych ludzi.
Do tego potrzebni są pasjonaci, zarówno w szkole, jak i poza nią np. w domu kultury i to już na poziomie lokalnym
— mówił dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski. Z kolei reżyser i producent Maciej Pawlickipodkreślał, że jeżeli chcemy do młodzieży dotrzeć z historią poprzez film to nie może on być historyczną nudą. Biorąca udział w dyskusji licealistka z Młodzieżowej Rady Miejskiej opowiadała, że pokochała historię, bo jej nauczycielem jest człowiek z pasją, który organizuje dyskusje historyczne. Jej zdaniem młodzież zainteresuje się historią, jeżeli jej nauka nie będzie się opierać na datach i suchych faktach, jak to jest obecnie w większości szkół. Młodych ludzi bardziej zainteresują ciekawe historie i żywy przekaz.
BOHATEROWIE NA EKRANIE
Retrospektywy Festiwalu NNW to jednak przede wszystkim święto kina historycznego. W Sieradzu pokazano aż siedem filmów m.in. ”Powstaniec 1863” w reż. Tadeusza Syki, którego scenariusz był rozwijany podczas Akademii Filmowej NNW; filmową opowieść o bohaterce Powstania Styczniowego, “Panna opętana” w reż. Macieja Pawlickiego (po sensie odbyło się spotkanie z reżyserem); oraz najlepszy polski film dokumentalny 15. edycji gdyńskiego festiwalu, czyli “Stanisław Helski. Dlatego” w reż. Michała Torza. Odbyły się warsztaty filmowe dla młodzieży w ramach Młodzieżowej Akademii Filmowej Festiwalu NNW. Galę Retrospektywy zakończył nagrodzony brawami na stojąco koncert polskiej muzyki filmowej w wykonaniu uczniów, absolwentów, nauczycieli i przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu.
Organizatorzy Retrospektywy w Sieradzu: Stowarzyszenie Scena Kultury oraz Miasto Sieradz.
Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/686243-gdybym-sie-jeszcze-raz-urodzil-tez-bym-walczyl-z-komuna