Z historycznego punktu widzenia oraz rytu mentalności ludzi żyjących na Podkarpaciu nie ma ważniejszych postaci niż błogosławiona Rodzina Ulmów - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości nadania imienia Rodziny Ulmów portowi lotniczemu Rzeszów–Jasionka.
W niedzielę obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
W swoim wystąpieniu prezydent przypomniał, że we wrześniu ub.r. odbyła się uroczystość beatyfikacji - jak zaznaczył - podkarpackich męczenników najnowszej historii.
Historia XX wieku, to w gruncie rzeczy historia najnowsza, całkiem świeża. Jakże bardzo namacalna, albowiem są wciąż jeszcze ci, którzy pamiętają tamten czas. Niezwykle trudny, czas okupacji ziem Rzeczypospolitej, czas niemieckiego, hitlerowskiego terroru, czas wielkiej próby, także dla polskiego społeczeństwa. Próby, którą wielu spośród naszych rodaków potrafiło zdać z niezwykłą godnością, dając dowód człowieczeństwa i wielkości Polaka, naszej kultury, naszej tradycji, ale także i naszej wiary
— podkreślił Prezydent RP.
Andrzej Duda zwrócił uwagę, że ziemia Podkarpacia zawsze była w granicach suwerennej Polski i – jak mówił – jest ona na wskroś polska, tak samo, jak ci którzy żyją na niej od wielu pokoleń.
Z tej właśnie ziemi wyrosła także i rodzina Ulmów. Z tej także ziemi wyszło to, co było w gruncie rzeczy tak niezwykłe w skali Europy i świata w czasie II wojny światowej – tak daleko idąca gotowość poświęcenia się dla bliźniego, dla drugiego człowieka. Aż do oddania życia. Tak, jak Ulmowie oddali życie za swoich żydowskich sąsiadów, których przechowywali, gościli w swoim domu, mimo świadomości zagrożenia śmiercią
— powiedział Andrzej Duda. Prezydent zaznaczył, że w czasie niemieckiej okupacji, w odróżnieniu od innych okupowanych krajów Europy Zachodniej, w Polsce za pomoc Żydom groziła bezwzględna kara śmierci, którą wykonano np. na rodzinie Ulmów.
Niewyobrażalna, straszliwa zbrodnia. Zamordowanie rodziców, dzieci i wszystkich tych, którzy wtedy z nimi byli, czyli właśnie ich żydowskich gości, sąsiadów
— podsumował Prezydent RP.
Ulma Family Airport
Duda podziękował władzom woj. podkarpackiego i portu lotniczego Rzeszów-Jasionka za inicjatywę nadania lotnisku imienia Rodziny Ulmów:
Dziękuję, że zdecydowaliście się nadać temu lotnisku, właśnie w tym czasie, imię Rodziny Ulmów. To miejsce stało się centrum wsparcia dla Ukrainy i jest dziś znane na całym świecie. Od teraz będzie się nazywać Ulma Family Airport. Teraz, także dzięki temu, niezwykle ważna historia o Polakach będzie szła w świat. To będzie nasze świadectwo.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/686183-ulma-family-airport-prezydent-to-bedzie-nasze-swiadectwo