W sobotę w całym kraju odbędą się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Główne uroczystości z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Andrzej Duda wręczy też odznaczenia państwowe. Ulicami stolicy przejdzie Marsz Niepodległości.
Obchody w Polsce
Uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się w sobotę rano. Po godzinie 8.00 Andrzej Duda złoży wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości w Warszawie: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.
W ten sam sposób twórców II RP uczczą: premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki. O godz. 8.20 przed pomnikiem Wincentego Witosa przy Placu Trzech Krzyży, Marszałek senior Marek Sawicki oraz delegacja PSL złożą kwiaty z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przewidziano wypowiedzi dla mediów.
Prezydent Andrzej Duda o godz. 8.50 wręczy w Belwederze odznaczenia państwowe z okazji Święta Niepodległości. Zaplanowane jest jego wystąpienie.
Kolejnym punktem obchodów tego dnia będzie Msza św. za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej, której będzie przewodniczyć metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W liturgii weźmie udział Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałek senior Sejmu Marek Sawicki. Tego dnia również w Świątyni zapłonie Świeca Niepodległości, podarowana przez papieża Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby została zapalona w wolnej Polsce.
W południe odbędą się centralne obchody Święta Niepodległości na Placu Piłsudskiego z udziałem prezydenta Polski, premiera, marszałków Sejmu i Senatu. Zaplanowano uroczystą odprawę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Oddany zostanie też salut narodowy z 21 salw armatnich. Spodziewane są wystąpienia: głowy państwa.
Następnie zaplanowane jest złożenie wieńców od Narodu przez Prezydenta RP, Marszałka Sejmu RP, Marszałka Senatu RP, Prezesa Rady Ministrów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza
Ok. godz. 13.10 prezydent Duda, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz marszałek senior Sejmu złożą także wieńce przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Po południu, ok. godz. 14 z Ronda Dmowskiego w centrum Warszawy wyruszy organizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości, który przejdzie Alejami Jerozolimskimi na błonia Stadionu Narodowego.
Część polityków PiS, w tym m.in. Jarosław Kaczyński weźmie udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie. Po popołudniu po mszy w katedrze wawelskiej – na którą zaproszeni są również wszyscy chcący modlić się za ojczyznę – politycy i sympatycy PiS udadzą się na spotkanie do hali Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Tu prezes PiS ok. 18.30 wygłosi przemówienie.
- rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczczą także politycy opozycji. Parlamentarzyści KO, m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, oraz posłowie Joanna Kluzik-Rostkowska, Czesław Mroczek, Michał Szczerba, Urszula Zielińska, Maciej Lasek i Katarzyna Piekarska złożą w sobotę rano kwiaty m.in. przy Grobie Nieznanego Żołnierza i przed pomnikami Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego (ul. gen. Tokarzewskiego-Karaszewicza) Wincentego Witosa (Plac Trzech Krzyży), Józefa Piłsudskiego (przy Belwederze), Wojciecha Korfantego (Plac Na Rozdrożu), Romana Dmowskiego (al. Szucha) oraz Ignacego Daszyńskiego (Plac Na Rozdrożu) oraz przed Pomnikiem Ignacego Paderewskiego (Park Ujazdowski).
Rano prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz weźmie udział w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w sanktuarium MB Gdowskiej (woj. małopolskie, powiat wielicki). Po mszy św. w intencji Ojczyzny - o godz. 10.45 złoży kwiaty pod Pomnikiem Pamięci na Rynku. Przewidziane jest tam wystąpienie prezesa PSL.
Marszałek senior Marek Sawicki wraz z delegacją PSL złoży kwiaty przed pomnikiem Wincentego Witosa na Plac Trzech Krzyży. Przewidziano tam wypowiedzi dla mediów.
Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy 11 listopada, tradycyjnie złoży kwiaty w trzech miejscach w Warszawie. O godz. 9.00 przed Bramą Straceń na Cytadeli, o godz. 10.00 przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego oraz o godz. 11.00 na Placu Grzybowskim.
Wieczorem w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się koncert pt. „Wolność jest w nas” z udziałem wybitnych muzyków polskich i ukraińskich. „W tym roku chcieliśmy zaakcentować naszą łączność z cierpiącym narodem ukraińskim, który od wielu miesięcy heroicznie walczy o swoją niepodległość – powiedzieli organizatorzy koncertu.
Podczas koncertu będzie można usłyszeć Małą Armię Janosika, Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej oraz barytona Viktora Yankovskiego. Wydarzenie zwieńczy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych takich jak „Rota”, „My, Pierwsza Brygada” czy „Rozkwitały pąki białych róż”, wraz z Chórem Politechniki Warszawskiej. Artystom akompaniować będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada Sejm będzie otwarty dla zwiedzających, zobaczyć będzie można m.in. Hol Główny, Salę Kolumnowa, galerię Sali Posiedzeń, Korytarz Marszałkowski i Senat. Osoby chcące zwiedzić Sejm będą mogły to zrobić w godz. 10.00-16.00. Nie ma potrzeby dokonywania wcześniejszych rezerwacji, należy jedynie zabrać ze sobą dokument tożsamości i zgłosić się do Działu Przepustek.
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
Obchody za granicą
Z okazji Święta Niepodległości polscy dyplomaci złożą wieńce na polskich grobach, w Berlinie i Nowym Jorku odbędą się biegi, w Ottawie i Paryżu odprawione zostaną msze w intencji ojczyzny, a we Florencji odznaczony zostanie prezydent Przemyśla Wojciech Bakun za solidarność i pomoc okazaną podczas wojny na Ukrainie.
Uroczystość wręczenia nagrody Bakunowi odbędzie się w sobotę w siedzibie władz miasta, Palazzo Vecchio, w obecności m.in. ambasador RP we Włoszech Anny Marii Anders. Po południu w teatrze Nicolini we Florencji odbędzie się koncert z okazji Święta Niepodległości.
W akcji śpiewania hymnu narodowego organizowanej przez MEN, „Niepodległa do Hymnu”, wezmą m.in. uczniowie polskiej szkoły im. Zbigniewa Herberta w Nowym Jorku, uczniowie polskiej szkoły im. Wiktora Podoskiego w Ottawie, uczniowie ze szkół polskich przy ambasadach RP w Pradze i Bratysławie, przedstawiciele środowisk polonijnych w Rzymie (w polskim kościele świętego Stanisława) oraz polonijna młodzież w Berlinie.
To niezwykle ważna inicjatywa, która szczególnie za granicą musi być realizowana stale i konsekwentnie
— powiedział PAP ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
Ambasador Pawłoś wraz z attaché obrony płk Mirosławem Klimczakiem zapraszają w sobotę do udziału w biegu, którego start o godz. 10.00 wyznaczono przy placu budowy nowej ambasady RP przy Unter den Linden. Trasa będzie przebiegać przez Bramę Brandenburską i Tiergarten, wzdłuż Szprewy do parku Pałacu Charlottenburg i z powrotem na Unter den Linden.
W niedzielę o 19.00 Ambasada RP i Instytut Pamięci Narodowej przy współpracy z Instytutem Polskim w Berlinie zapraszają na koncert pt. „Wieczór pieśni polskiej”, który odbędzie się w bazylice św. Jana Chrzciciela przy Lilienthalstr. 5.
W Paryżu ambasador RP Jan Emeryk Rościszewski wraz z francuską Polonią wezmą udział we mszy św. w intencji ojczyzny w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. O godzinie 12.30 tego samego dnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza przy moście Alma zostaną złożone kwiaty. Część Polonii złoży również kwiaty na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu, gdzie znajduje się m.in. grób Fryderyka Chopina.
Wieczorem w paryskim Domu Kombatanta im. gen. Andersa przewidziana jest konferencja pisarza i działacza polonijnego Piotra Witta pt. „Refleksje o Polsce i Polonii” oraz śpiewanie pieśni legionowych i deklamacje poezji patriotycznej.
W Budapeszcie obędą się uroczystości przy odsłoniętym w 2018 r. popiersiu Józefa Piłsudskiego w parku Gesztenyes. Pod znajdującą się niedaleko tablicą poświęconą Marszałkowi zostaną również złożone wieńce przez organizacje polonijne. Na wyspie Csepel odbędzie się Bal Polski, w ramach którego wystąpią m.in. węgierskie zespoły folklorystyczne, a w Domu Polskim Stowarzyszenie Polskich Katolików na Węgrzech pw. św. Wojciecha organizuje wystawę i spektakl muzyczny.
Ambasador RP w Pradze Mateusz Gniazdowski złoży w niedzielę wieniec na Cmentarzu Żołnierzy Brytyjskich, gdzie znajdują się min. groby polskich pilotów z 301 dywizjonu specjalnego RAF zestrzelonych nad Słowacją w grudniu 1944 r., a w Jabłonkowie na Zaolziu konsul generalna RP w Ostrawie złoży wieniec przy pomniku legionistów, którzy zmarli w szpitalach w latach 1914-1918. W sobotę w Ośrodku Kultury Strzelnica w Czeskim Cieszynie na Zaolziu koncertować będzie siedem polskich chórów.
W Tallinie i Tartu w weekend oraz w najbliższym tygodniu wyświetlony zostanie łotewski film „Moja wolność” opowiadający o polskiej działaczce polonijnej na Łotwie Icie Kozakiewicz oraz ekranizacja powieści Władysława Reymonta „Chłopi”.
W niedzielę Polonia nowojorska weźmie udział w Biegu z Flagą spod pomnika króla Władysława Jagiełły.
Również w niedzielę zostanie odprawiona msza w intencji ojczyzny w kościele św. Jacka Odrowąża w Ottawie, a po południu Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Ottawie wraz z harcerskimi szczepami Lechici i Jutrzenka spotkają się na cmentarzu Notre Dame, by złożyć kwiaty, zapalić znicze i oddać hołd pamięci zmarłych Polaków.
Dyplomaci RP na Białorusi w ciągu dwóch tygodni organizowali objazdy polskich grobów wojskowych oraz miejsc pamięci w związku z obchodami Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Niepodległości. Ważne dla polskiej historii miejsca, rozsiane po terytorium Białorusi, są bardzo liczne.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/670281-105-rocznica-odzyskania-niepodleglosci-przez-polske