„Co wiemy o lotniskach na wschodnich ziemiach? Dziś odpowiedź brzmiałaby: jakich lotniskach?! A w czasach II RP mieliśmy się czym pochwalić” – powiedział podczas międzynarodowej konferencji naukowej Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego „Przed 17 września 1939 r. Stan posiadania Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze anektowanym przez ZSRR dr Andrzej Olejko.
Centralne Archiwum Wojskowe pokazało tabele. Białystok 1938 r. został wzięty na listę lotnisk II RP z przeznaczeniem na dywizjon myśliwski, liniowy i towarzyszący. Kwota wydatkowania to ponad 12 mln zł. Ta sama sytuacja była w Terespolu, jako znajdującym się w bazie lotniczej. Przemyśl także miałby dziś przygraniczne lotnisko.
— opowiadał Olejko o stanie posiadania II RP.
Stan posiadania
Lotnictwo kresowe, lotnictwo II RP precyzyjnie informuje że mieliśmy do czynienia z lotniskami cywilnymi, wojskowych było mniej. Kresy skrzydlate są kresami wojskowymi, komunikacyjnymi, sportowymi. 4 i 6 Pułk lotniczy na kresach stanowiły 1/3 polskich lotnisk wojskowych. To wszystko straciliśmy
— podsumował.
Podczas konferencji mowa była także o przekroju demograficznym ludności II RP na ziemiach wschodnich. Jak podał dr Volodymyr Zilinskyi, połowę ludności na ziemiach wschodnich pod okupacją radziecką stanowili Żydzi.
Przekrój demograficzny
Ludność żydowska mieszkała głównie w miastach, co 5 wyznający Mojżesza mieszkał z kolei na wsi. Parali się oni głównie, w 80 proc. działalnością handlową, przemysłową i ubezpieczeniową.
Wszystko zmieniło się po 1939 r.
Międzynarodowa konferencja naukowa w Pruszkowie pt.: Przed 17 września 1939 r. Stan posiadania Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze anektowanym przez ZSRR to kolejna z podejmowanych przez Instytut inicjatyw zmierzających do ustalenia strat i zniszczeń na ziemiach wschodnich.
Opublikowany 1 września 2022 r. Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945 jest wykładnią zbrodniczych działań prowadzonych przez III Rzeszę Niemiecką. Przygotowanie podobnego podsumowania w kontekście najazdu i sowieckiej okupacji wymaga dalszych badań i szczegółowego opracowania.
W trakcie konferencji, złożonej z pięciu sekcji seminaryjnych, zreferowano m.in. stan szkolnictwa powszechnego na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej w przededniu II wojny światowej (dr Mirosław Czado), utracone polskie dziedzictwo narodowe (dr Paweł Naleźniak) czy przemysłowy potencjał Galicji Wschodniej w okresie międzywojennym, który zaprezentuje prof. Mykola Lytvyn ze Lwowa.
edy
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/663374-13-polskich-lotnisk-ii-rp-znajdowala-sie-na-wschodzie