15 lipca 1410 roku rycerze Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego pokonali wojska Zakonu Krzyżackiego w Bitwie pod Grunwaldem. Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy, a zarazem - starcie dwóch najpotężniejszych armii tamtych czasów. Jak co roku na polach pod Grunwaldem odbędzie się inscenizacja bitwy, którą obejrzeć może nawet kilkadziesiąt tysięcy gości.
Był to największy triumf oręża polskiego. Znienawidzeni Krzyżacy ponieśli klęskę, która uniemożliwiła im dalszy rozwój Państwa Zakonnego i zmniejszyła wpływ niemieckiego zakonu na rzeczywistość naszego rejonu Europy.
To był pewien symbol konfrontacji polsko-niemieckiej, nie tylko polityczno-wojskowej, ale także cywilizacyjnej. Pamiętano, zwłaszcza podczas zaborów, o tym, że wojska polsko-litewskie były wówczas na tyle potężne, że ten żywioł niemiecki – bo wówczas bardzo podkreślano niemieckość Zakonu Krzyżackiego – były w stanie rozgromić i powstrzymać
— mówił w 2021 r. prof. Wojciech Roszkowski w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl.
CZYTAJ WIĘCEJ: 611. rocznica grunwaldzkiej wiktorii! Rycerze Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego pokonali wojska Zakonu Krzyżackiego
Odparcie germańskiego zagrożenia
Bitwa pod Grunwaldem była jednym z największych starć średniowiecznej Europy. To szczególnie ważne wydarzenie w historii Polski, które pozwoliło odeprzeć germańskie zagrożenie i miało ogromny wpływ na późniejsze stworzenie wspólnego państwa polsko-litewskiego.
Cała bitwa trwała ok. 6 godzin i zakończyła się jednoznacznym zwycięstwem strony polskiej i śmiercią wielkiego mistrza Zakonu, Ulricha von Jungingena. Po stronie niemieckiej walczyli rycerze zaciężni z wielu państw zachodniej Europy. Po stronie polskiej, oprócz wojsk litewskich, byli też Rusini, rycerze czescy i jeźdźcy tatarscy. Wojskami polskimi dowodził król Polski Władysław Jagiełło, a litewskimi Wielki Książę Witold.
O zwycięstwie pod Grunwaldem zadecydowała nie tylko siła zbrojna. Dużą rolę odegrała polska dyplomacja i wywiad.
W XIX i XX wieku tradycja Grunwaldu była bardzo ważna dla Polaków, gdyż służyła podnoszeniu dumy narodowej i świadczyła o żywotności polskiego etosu w latach zaborów i braku niepodległości. Dziś to odległe w czasie starcie między połączonymi siłami polsko-litewsko-tatarskimi a wojskami krzyżackimi i ich gośćmi z zachodniej Europy możemy swobodniej traktować, lecz wciąż powinniśmy pamiętać jako ważnej cząstce naszej historii.
Kilkadziesiąt tysięcy widzów
Nawet kilkadziesiąt tysięcy gości może odwiedzić w sobotę Pola Grunwaldzkie, by obejrzeć 25. inscenizację bitwy z 1410 roku. Policja wraz z organizatorem imprezy przypomina o zmianach w organizacji ruchu pieszych i samochodów w rejonie Pól Grunwaldzkich.
Jak poinformował rzecznik ostródzkiej policji podkom. Michał Przybyłek, nowa organizacja ruchu pieszych i samochodów ma usprawnić przemieszczanie się w trakcie imprezy.
Obchody bitwy pod Grunwaldem to czas intensywnej pracy policjantów. Dostosowując się do zabezpieczenia porządku podczas tak ważnej dla regionu imprezy, zmienia się sposób pełnienia służby przez funkcjonariuszy. Do patroli mundurowych dołączają służby kryminalne. Oprócz miejscowych policjantów do zabezpieczenia tej imprezy dołączają siły z Oddziału Prewencji Policji, Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz policjanci z sąsiednich powiatów
— podał podkom. Przybyłek.
Aby ułatwić dojazd i wyjazd z rejonu Pól Grunwaldzkich została zmieniona organizacja ruchu na drogach w tym rejonie.
Zmiany te obowiązują od soboty od godz. 6.00 do niedzieli do godz. 6.00 i polegają na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na drogach wokół Pól Grunwaldzkich.
Do miejsca inscenizacji bitwy będzie można dojechać kilkoma trasami: dojazd do miejscowości Stębark drogą wojewódzką 537 od miejscowości Pawłowo i drogi krajowej S7 Gdańsk – Warszawa - tą trasą zmierzają goście od strony Warszawy oraz Olsztyna.
Dojazd do miejscowości Frygnowo drogą wojewódzką 542 od miejscowości Rychnowo i drogi krajowej S7, dalej drogą powiatową 1261 N do Grunwaldu - trasa wykorzystywana przez zmierzających od strony Gdańska i Ostródy w miejscowości Frygnowo dołącza szlak wiodący drogą wojewódzką 537 od strony Lubawy i Iławy, dojazd do miejscowości Samin drogą wojewódzką 542 od strony Działdowa, dalej drogą powiatową 1266 N w okolice Grunwaldu.
Główny ruch dojazdowy (oraz wyjazdowy po zakończonej imprezie) odbywać się będzie następującymi odcinkami dróg: wojewódzkiej 537 Lubawa – Frygnowo oraz Stębark – Pawłowo, wojewódzkiej 542 Rychnowo – Frygnowo oraz Samin – Działdowo, powiatowej 1261 N Frygnowo – Grunwald, drogi powiatowej 1266 N Samin – Grunwald.
Podczas zabezpieczenia obchodów bitwy grunwaldzkiej służbę pełnią również funkcjonariusze na motocyklach. W ten sposób policjanci są bardziej mobilni i szybciej dotrą w miejsca, w których wystąpiły utrudnienia w ruchu drogowym i na bieżąco będą udrażniać ruch pojazdów.
Pieszym uczestnikom ruchu przypominamy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Wzywamy do korzystania ze specjalnie przygotowanych i wydzielonych traktów. Trakty dla pieszych będą prowadziły nie tylko od parkingów do Pól Grunwaldzkich. Będą wyznaczone również od miejscowości Stębark w kierunku miejscowości Łodwigowo i Grunwald
— podał rzecznik ostródzkiej policji.
Trakty są usytuowane poza pasem drogi i wygrodzone taśmą oraz oznakowane tabliczką: „Trakt tylko dla pieszych”. Wokół Pól Grunwaldzkich dodatkowo są ustawione znaki „zakaz ruchu pieszych”.
Inscenizacja bitwy
Przed inscenizacją bitwy pod Grunwaldem policja apeluje do przyjeżdżających, by parkować samochody wyłącznie na wyznaczonych parkingach. Uczula też rodziców i opiekunów, by pilnowali dzieci. By zobaczyć widowisko pod Grunwaldem może przyjechać w sobotę nawet kilkadziesiąt tysięcy osób.
Jak podał rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie podkom. Michał Przybyłek, auta należy parkować wyłącznie na wyznaczonych parkingach. Organizatorzy zapewniają kilkanaście tysięcy miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i około 100 miejsc parkingowych dla autokarów.
Przestrzeganie podstawowych zasad związanych z parkowaniem samochodów ułatwi poruszanie się innym uczestnikom uroczystości, w tym również służbom ratowniczym oraz pieszym. Proponujemy parkować samochody na parkingach najbliższych do kierunku wyjazdu. Nie szukajcie Państwo bezpłatnych parkingów, gdyż takich nie będzie
— wyjaśnił policjant.
Podczas tak dużej imprezy pojawia się również ryzyko zagubienia się dziecka.
W tłumie wystarczy tylko chwila, by zginęło nam ono z oczu. Taka sytuacja jest szczególnie stresująca dla rodziców, ale przede wszystkim dla zagubionego dziecka. Policjanci, pracownicy ochrony, czy też zwykli ludzie często mają trudność z porozumieniem się z młodym człowiekiem, gdyż często jest ono zapłakane, roztrzęsione i przede wszystkim przerażone
— wskazał podkom. Michał Przybyłek.
Jak dodał, bardzo pomocne w takich sytuacjach mogą być opaski, które zakłada się dziecku przed podróżą. Umieszcza się na nich dane kontaktowe, takie jak numer telefonu rodziców, imię i nazwisko dziecka, adres.
W przypadku braku takiej opaski prosimy o wyposażenie dzieci w karteczki z podstawowymi informacjami tj.: imieniem dziecka oraz numerem telefonu opiekunów. Najprostszym rozwiązaniem może być wypisanie dziecku na ręku jego imienia i numeru telefonu do opiekunów
— dodał policjant.
Organizator przewiduje, że - podobnie jak w roku ubiegłym - w imprezie uczestniczyć będzie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przy tak dużej liczbie uczestników trzeba być bardzo rozważnym. Policja wskazała, że z doświadczeń wynika, że głównym zagrożeniem dla turystów mogą być kradzieże kieszonkowe.
Dlatego prosimy odpowiednio zabezpieczyć dokumenty, pieniądze, klucze do mieszkania czy samochodu, aby ich nie zgubić i żeby nie stały się przedmiotami kradzieży. Nie nośmy plecaków, toreb na plecach. Nie jesteśmy wtedy w stanie kontrolować ich zawartości. Warto plecak nosić przed sobą albo wyposażyć się w specjalnie przygotowaną do tego torbę turystyczną
— podał policjant.
W dniu inscenizacji, w sobotę 15 lipca, synoptycy prognozują temperatury sięgające 30 i więcej stopni Celsjusza, dlatego dobrze wziąć ze sobą wodę oraz nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne.
kk/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/654706-613-rocznica-grunwaldzkiej-wiktorii-tlumy-na-inscenizacji