Trwają przygotowania do uroczystości upamiętniających ofiary rzezi wołyńskiej; będą obchody państwowe, planowane są uroczystości w Warszawie - poinformował rzecznik PiS Rafał Bochenek.
Premier oddał hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej
Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki przybył dziś na Ukrainę wczesnym rankiem w związku z przypadającą 11 lipca 80. rocznicą rzezi wołyńskiej. Premier oddał hołd pamięci ofiar rzezi wołyńskiej w nieistniejącej wsi Ostrówki, której mieszkańcy zostali wymordowani przez oddziały UPA.
CZYTAJ WIĘCEJ: Pamięć o ofiarach Rzezi Wołyńskiej. Poruszający materiał z nieistniejącej wsi Ostrówki, którą odwiedził o świcie premier Morawiecki
Upamiętnienie ofiar ludobójstwa
Rzecznik Pis Rafał Bochenek w wp.pl był pytany o to, czy jest już plan uroczystości upamiętniających ofiary ludobójstwa na Wołyniu.
Tak, są czynione przygotowania w tym zakresie. Będą obchody państwowe. Jesteśmy u progu zakończenia tych przygotowań. Myślę, że za kilkanaście godzin, kilka dni (…) będzie stosowny komunikat
— powiedział rzecznik.
Dopytywany czy obchody odbędą się w Warszawie, Bochenek powiedział, że „są przygotowywane również obchody warszawskie”.
Ale chcemy się wstrzymać z komentarzem, to wymaga dopięcia jeszcze pewnych szczegółów. Rzeczywiście jest przygotowywany kalendarz działań i obchodów warszawskich
— dodał.
Chcemy uczcić pamięć Polaków, którzy zginęli w „krwawej niedzieli”, w całej rzezi wołyńskiej. (…) Można powiedzieć, że od lat jest to niezagojona rana w stosunkach polsko-ukraińskich
— stwierdził.
Oczekiwania wobec Ukrainy
Pytany o związane z tym oczekiwania wobec Ukrainy, określonego zachowania, gestu czy słów, Bochenek odparł, że „są oczekiwania polskiego społeczeństwa w tym zakresie”.
Oczekiwalibyśmy prawdy i nazywania rzeczy po imieniu
— dodał. Kwestia ta, jak zaznaczył, przedmiotem licznych rozmów.
Premier Morawiecki przyjechał do Ostrówek w piątek o świcie. Wraz z jednym z potomków polskich mieszkańców tej wsi i badaczem Zbrodni Wołyńskiej doktorem Leonem Popkiem wkopał drewniany krzyż w miejscu dawnego krzyża i pomodlił się przed nim. Szef rządu zapalił następnie znicz przed figurą Matki Boskiej, znajdującej się obok miejsca, w którym kiedyś stał ostrowiecki kościół oraz odwiedził cmentarz, gdzie pochowane są ofiary Rzezi Wołyńskiej. Złożył tam wieniec przed pomnikiem, wzniesionym ku ich pamięci.
Kościelne obchody 80. rocznicy rzezi wołyńskiej
Dziś o godz. 11.00 w archikatedrze warszawskiej odbędzie się nabożeństwo Słowa, w którym uczestniczyć będą m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i arcybiskup większy kijowsko-halicki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk. Podczas nabożeństwa zostanie podpisane wspólne oświadczenie „Przebaczenie i pojednanie”, po którym nastąpi przekazanie sobie znaku pokoju i odmówienie modlitwy „Ojcze Nasz”.
CZYTAJ WIĘCEJ:
80 lat temu, 11 i 12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na ok. 150 miejscowości zamieszkałych przez Polaków w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim dawnego województwa wołyńskiego. Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę 11 lipca ludzi w kościołach. „Krwawa niedziela” jest uważana za szczytowy moment ludobójstwa dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1945. W wyniku ludobójczych działań na Wołyniu zginęło ok. 100 tys. Polaków.
Sprawcami ludobójstwa - Rzezi Wołyńskiej byli członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów - B (frakcja Bandery), podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz zachęcona przez nich ludność ukraińska, stanowiąca sąsiadów Polaków, często związanych z nimi więzami krwi. Bezpośrednią odpowiedzialność za wydanie zbrodniczego rozkazu ponosi główny dowódca UPA Roman Szuchewycz. OUN-UPA nazywała swoje działania „antypolską akcją”, zmierzającą do uczynienia z Ukrainy obszaru zamieszkałego wyłącznie przez Ukraińców.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/653639-beda-panstwowe-obchody-upamietniajace-ludobojstwo-na-wolyniu