2 maja przypada 102 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Celem zwycięskiego powstania z 1921 roku była inkorporacja Górnego Śląska do II Rzeczpospolitej. W wyniku działań zbrojnych doszło do nowego podziału Śląska, wskutek którego do odrodzonej Polski wróciła 1/3 spornego z Niemcami obszaru.
III Powstanie Śląskie, które zwieńczyło serię poprzednich wystąpień ludności polskiej w tym regionie, zostało przygotowane i zorganizowane w porozumieniu z rządem w Warszawie, który udzielił mu wydatnej pomocy.
Operacja „Mosty” przeprowadzona przez grupę destrukcyjną Tadeusza Puszczyńskiego, sprawia, że na Górny Śląsk nie mogą dojechać niemieckie posiłki z głębi Rzeszy, obecność wielu polskich oficerów w powstańczych szeregach, broń, która napływa z Polski, zarówno lekka, jak i ciężka, pociągi i samochody pancerne – wszystko to sprawia, że III powstanie, przynajmniej w początkowej fazie, jest rzeczywiście ogromnym znaczącym sukcesem
— mówi prof. Grzegorz Bębnik, historyk z katowickiego IPN.
W wyniku III Powstania Śląskiego, 15 maja 1922 roku zostało podpisane porozumienie między II Rzeczpospolitą a Republiką Weimarską, potwierdzające podział Górnego Śląska.
CZYTAJ TEŻ:
pn/Radio Maryja/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/644932-102-rocznica-zwycieskiego-iii-powstania-slaskiego