Jak dowiaduje się portal wPolityce.pl, polsko-marokański zespół archeologów dokonał bardzo ważnego, przełomowego odkrycia. Po raz pierwszy na terenie prowincji Mauretania Tingitana (północna część współczesnego Maroka) została odnaleziona i zbadana wieża obserwacyjna, zbudowana i wykorzystywana przez rzymskie wojsko. Wieża została wzniesiona na południowym pograniczu rzymskiej prowincji w odległości ok. 2 km od najbliższego garnizonu oraz ok 6,5 km na południe od antycznego miasta Volubilis. Prace na stanowisku trwają od 2021 roku, w ramach umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a Instytutem Archeologii i Dziedzictwa Kulturowego (INSAP) w Rabacie.
Wspólne odkrycia potwierdzają obecność rzymskiego wojska na stanowisku El Mellali. Jest to przełom w badaniach nad systemem obrony doliny w której leżało Volubilis, największe miasto w tej części rzymskiej Afryki. Spośród wszystkich prowincji Imperium Rzymskiego, Mauretania Tingitańska ma najmniej rozpoznany system obrony. Poprzednie misje pracujące w terenie proponowały lokalizacje całego szeregu wież strażniczych, jednak nikt wcześniej nie przeprowadziła wykopalisk na żadnym z takich miejsc. Po raz pierwszy zatem udało się udowodnić, że podobne wieże istniały. Na stanowisku odnalezione zostały fragmenty pilum, czyli rzymskich oszczepów, a także gwoździe nabijane na podeszwy wojskowych sandałów i metalowe elementy cingulum (pasa wojskowego). Znaleziska te potwierdzają militarne przeznaczenie odkrytego obiektu.
Prej
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/618676-przelomowe-odkrycie-polskich-archeologow-w-maroku-zdjecia