16 lutego 1943 r. w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau zamordowany został Witold Zacharewicz, aktor, odtwórca ról Majewskiego w „Wielkim lesie” Józefa Lejtesa, Zygmunta Augusta w „Barbarze Radziwiłłównie” tegoż reżysera, Leszka Czyńskiego w „Znachorze” Michała Waszyńskiego.
CZYTAJ TAKŻE: 80 lat od emisji pierwszego w Polsce programu telewizyjnego. Eksperymentalna stacja wyemitowała m.in. „Barbarę Radziwiłłównę”
Witold Zacharewicz był jednym z najpopularniejszych aktorów okresu międzywojennego - przypomina na Twitterze Mirosław Szponar, retuszer i koloryzator starych zdjęć, który zaprezentował fotografie polskiego aktora w kolorze.
16 lutego 1943 w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau został zamordowany Witold Zacharewicz, jeden z najpopularniejszych aktorów okresu międzywojennego.
Witold Zacharewicz - wspomnienie
Urodzony 26 sierpnia 1914 r. Witold Zacharewicz zadebiutował w 1933 r. na scenach warszawskich teatrów miejskich. Największą popularność przyniosły mu jednak role filmowe. Szczyt sławy artysty to 1938 r.
Rok przed wybuchem II wojny światowej aktora powołano do odbycia służby wojskowej. Zacharewicz został przydzielony do Szkoły Podchorążych Rezerwy Łączności w Zegrzu. Następnie, w czasie kampanii wrześniowej, walczył w składzie Szwadronu Łączności Mazowieckiej Brygady Kawalerii.
Podczas wojny mieszkał w Warszawie, gdzie początkowo pracował jako kelner. W 1940 r., pomimo zakazu wydanego aktorom przez podziemne struktury ZASP, grał w jawnych teatrach - uważał bowiem, że w ten sposób podtrzymuje Polaków na duchu, a także krzewi polską kulturę i język.
Wraz z grupą ok. 10 osób - w tym m.in. matką aktora, Wandą Zacharewicz - artysta zaangażował się w produkcję fałszywych dokumentów dla ukrywających się Żydów. Niestety, jak się później okazało, całą akcję zorganizował prowokator Gestapo. Aktor został aresztowany 1 października 1942 r., a w listopadzie tego samego roku wywieziony do Auschwitz-Birkenau.
16 lutego 1943 r. Zacharewicz został zamordowany. Istnieją dwie sprzeczne wersje dotyczące okoliczności śmierci aktora. Dwóch świadków potwierdziło, że został zamordowany zastrzykiem z fenolu, według innego ze współwięźniów miał zostać rozstrzelany.
aja/PAP, Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/585888-79-rocznica-smierci-witolda-zacharewicza-wyjatkowe-zdjecia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.