Dziś obchodzimy rocznicę Powstania Styczniowego. 159 lat temu Komitet Centralny Narodowy wydał manifest, w którym ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym i wezwał „naród Polski, Litwy i Rusi” do walki. W rocznicę zrywu powstańczego wicepremier Piotr Gliński i wiceminister kultury Litwy Albinas Vilcinskas złożyli kwiaty pod pomnikiem Antoniego Mackiewicza w Kownie – straconego w tym mieście duchownego katolickiego, inicjatora powstania styczniowego na Litwie.
CZYTAJ TAKŻE:
Powstanie Styczniowe i ks. Antoni Mackiewicz
22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim wybuchło Powstanie Styczniowe. W lutym tego samego roku rozpoczęła się insurekcja na Litwie. Było to największe i trwające najdłużej powstanie narodowe, które zyskało poparcie międzynarodowej opinii publicznej.
159 lat temu podczas wybuchu Powstania Styczniowego Komitet Centralny Narodowy wydał manifest, w którym ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym i wezwał „naród Polski, Litwy i Rusi” do walki.
Ksiądz Antoni Mackiewicz zorganizował w marcu 1863 r. pierwszy oddział powstańczy na Litwie, który następnie połączył się z siłami gen. Zygmunta Sierakowskiego. Po aresztowaniu przez Rosjan został stracony w grudniu 1863 r.
Inauguracja Roku Józefa Mackiewicza
W czwartek w Wilnie zainaugurowano też ustanowiony przez Sejm RP Rok Józefa Mackiewicza (1902-1985), w mieście, w którym ten wybitny pisarz, publicysta i działacz niepodległościowy zawsze podkreślający odrębność i bogactwo kulturowe Wielkie Księstwa Litewskiego mieszkał. Dziad Józefa Mackiewicza, Bolesław Mackiewicz, za udział w powstaniu styczniowym został zesłany na Syberię i tam zmarł.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przebywa w Kownie na zaproszenie litewskiego ministra kultury, Simonasa Kairysa. Weźmie tam udział w inauguracji Europejskiej Stolicy Kultury. Udział w obchodach zapowiedzieli również m.in. ministrowie kultury Ukrainy i Estonii.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/582723-dzis-159-rocznica-powstania-styczniowego