Grupa posłów złożyła w Sejmie projekt nowelizujący ustawę o IPN. Dotyczy on przekazania pod nadzór Instytutowi Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Z informacji portalu wPolityce.pl wynika, że ustawa w nowym kształcie ma także zawierać zapis o zabezpieczeniu finansowania rewitalizacji budynku Muzeum przy ul. Rakowieckiej 37, aby placówka stała się reprezentatywną i atrakcyjną jednostką muzealną, która w najlepszy możliwy sposób będzie prezentować polskie zmagania o wolność i wyswobodzenie się rąk sowieckiego okupanta w latach 1944-1989.
Swoiście symboliczne jest, że nowy etap w realizacji przedsięwzięcia uruchamiany jest w przeddzień 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. To znak, że dla obozu zjednoczonej prawicy budowanie pamięci o tamtych wydarzeniach jest niezwykle istotne. Dzięki staraniom ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro od lat na Rakowieckiej oddawany jest hołd bohaterom walki o polską wolność. To tam od kilku lat organizowane są główne obchody Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych 1 marca oraz rocznicowe uroczystości związane z wprowadzeniem stanu wojennego.
Muzeum, które już działa, (wciąż z zastrzeżeniem, że jest „w budowie”) jest miejscem wyjątkowym. To jedyne w Polsce miejsce, które kompleksowo opowiada historię tworzenia się opozycji demokratycznej w Polsce i czasy stanu wojennego. Od powołania placówki przez ministra sprawiedliwości Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przeszła ona długą drogę. Najpierw zlikwidowano działający tam areszt, zorganizowano szereg konkursów architektonicznych i wystawowych, czego efektem było przygotowanie projektów oraz całego procesu przygotowania inwestycji. Przez dłuższy czas placówka działa w strukturach Służby Więziennej. Muzeum w 2020 roku uzyskało własny, niezależny budżet zapisany w ustawie budżetowej, dopinane są czynności mające na celu przekazanie na własność całego kompleksu przy Rakowieckiej 37.
Kolejnym etapem jest realizacja inwestycji i to właśnie nadzór nad tym etapem zostanie powierzony IPN. Powołany w tym roku prezes Instytutu dr Karol Nawrocki jest członkiem Rady Muzeum.
Zmiany te są również realizacją programu Polski Ład, jego istotną częścią jest rozwój placówek, które mają dbać o pamięć i edukację historyczną. Budowa Muzeum na Rakowieckiej została do niego wprost wpisana.
Marcin Wikło
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/576419-nasz-news-muzeum-na-rakowieckiej-pod-nadzorem-ipn