Fundacja Instytut Patrium wraz z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego w 2021 roku prowadzi projekt pod nazwą „Polskie drogi do niepodległości. Żołnierze Wyklęci i Kapłani Niezłomni”. Projekt zakłada nagranie cyklu trzech materiałów filmowych o tematyce związanej z polską walką z systemem totalitarnym, jaki panował w latach 1945 - 1989.
Polskie powstanie antykomunistyczne zaczęło się od razu po zakończeniu II Wojny Światowej walką tzw. Żołnierzy Wyklętych, którzy nie chcieli poddać się zaprowadzanym przez sowietów w naszej ojczyźnie nowym, totalitarnym porządkom i prowadzili walkę partyzancką aż do 1958 roku. Ostatni Żołnierz Wyklęty zginął w walce w 1963 roku. Nie byłoby też odzyskanej w 1989 roku suwerenności, gdyby nie duchowa siła narodu. Najznamienitszymi przykładami tej duchowej siły narodu były osoby, które można nazwać Kapłanami Niezłomnymi. Chodzi o kard. Stefana Wyszyńskiego oraz męczennika, jakim był bł. ks. Jerzy Popiełuszko.
W obecnych czasach szczególnie ważne jest zabieganie o upamiętnianie wybitnych Polaków, zasłużonych dla kraju lub społeczności lokalnej, promowanie nauki historii i wiedzy historycznej wśród społeczeństwa, promowanie wiary chrześcijańskiej oraz chrześcijańskiego dziedzictwa i historii Polski, promowanie idei obronności kraju i postaw patriotycznych wśród społeczeństwa. Należy upowszechniać polskie dziedzictwo historyczne, zwłaszcza te związane z chrześcijaństwem, które jest ostoją polskości oraz gwarancją trwałości i nienaruszalności polskiego kodu kulturowego.
Walka Żołnierzy Wyklętych
O Polskę i jej wolność po II Wojnie Światowej walczyły także osoby świeckie tj. Żołnierze Wyklęci, którzy tamtą walkę i w tamtym czasie przegrali. Opatrzność Boża zdecydowała jednak, że pojawili się Kapłani Niezłomni, tacy jak kard. Stefan Wyszyński i męczennik bł. ks. Jerzy Popiełuszko, którzy wzmacniając ducha narodu, poprowadzili walkę dalej, aż do zwycięstwa.
Projekty takie jak „Polskie drogi do wolności. Żołnierze Wyklęci i Kapłani Niezłomni” są potrzebne i mają na celu uświadomić Polakom, iż w czasie kryzysów, niepokojów na świecie, kiedy młode pokolenia coraz częściej ulegają ułudzie źle pojętej nowoczesności oraz wierzą w różne, groźne ideologie, przypominanie o trudnych i niebezpiecznych polskich dziejach, o polskich bohaterach, twórcach niepodległości, niezłomnych żołnierzach i kapłanach, bojownikach o wolność jest bardzo istotne.
Polacy mają w swojej historii wielkie wzory do naśladowania i powinni wiedzieć, że walka o niepodległość, tak naprawdę nigdy się nie kończy a zwycięstwo czasem przychodzi po latach i po dużych trudach.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/570499-projekt-polskie-drogi-do-niepodleglosci