22 września 1939 roku odbyła się wspólna niemiecko-rosyjska defilada w Brześciu nad Bugiem. Był to wymowny pokaz triumfu obu agresorów nad Polską.
CZYTAJ TAKŻE:
Do Brześcia wkroczyły wojska niemieckie, jednak na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow, Brześć został przekazany Armii Czerwonej.
W mieście zorganizowano wspólną niemiecko-rosyjską defiladę, która odbywała się przy dźwiękach hymnów ZSRR i III Rzeszy.
„Traktat Sowiecko-Niemiecki o Granicy i Przyjaźni”
28 września 1939 r. podczas kolejnej wizyty Ribbentropa w Moskwie zawarty został „Traktat Sowiecko-Niemiecki o Granicy i Przyjaźni”, któremu towarzyszyły tajne protokoły dodatkowe. We wstępie do traktatu stwierdzano: „Rząd Rzeszy Niemieckiej i rząd ZSRS uznają, po upadku dotychczasowego państwa polskiego, za wyłącznie swoje zadanie przywrócenie na tym terenie pokoju i porządku oraz zapewnienie żyjącym tam narodom spokojnej egzystencji, zgodnej z ich narodowymi odrębnościami”.
Zgodnie z propozycją Stalina przeprowadzona została korekta podziału terytorialnego ziem polskich. Granica pomiędzy ZSRS a III Rzeszą przebiegać miała odtąd wzdłuż linii rzek San-Bug-Narew-Pisa.
Jak pisał prof. Andrzej Paczkowski: „Stalin proponując nowelizację tajnej klauzuli układu z 23 sierpnia i ‘oddając’ Niemcom ziemie polskie aż do linii Bugu (zamiast Wisły) - w zamian za przesunięcie do ‘radzieckiej strefy wpływów’ Litwy - miał niewątpliwie na celu pozbycie się terytoriów o przygniatającej przewadze ludności polskiej, a tym samym poważnego problemu politycznego”. (A.Paczkowski „Pół wieku dziejów Polski 1939-1989”)
Przedstawiciele dwóch totalitarnych mocarstw ustalili również, iż „nie będą na swoich terenach tolerować żadnej polskiej agitacji, która przenikałaby na terytorium drugiej strony. Wszelkie próby takiej agitacji na ich terenach będą likwidowane, a obie strony będą się informowały wzajemnie o podejmowanych w tych celach środkach”.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/567233-82-rocznica-wspolnej-parady-iii-rzeszy-i-zsrr-w-brzesciu