Idea wspólnoty losu i solidarności przekraczającej granice leży u podstaw współpracy w regionie w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Inicjatywy Trójmorza - pisze prezydent Andrzej Duda w tekście, który ukaże się we wrześniu w światowych mediach z okazji 40. rocznicy ogłoszenia „Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej”.
I Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” uchwalił 8 września 1981 roku odezwę wzywającą robotników z krajów tzw. bloku wschodniego do walki o swoje prawa.
Istotę „Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej” stanowiła idea wspólnoty losu i solidarności przekraczającej granice. Tak jak 40 lat temu, tak i dzisiaj kierujemy się tą ideą jak busolą. To ona jest u podstaw naszej bliskiej współpracy w regionie – w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Bukareszteńskiej Dziewiątki stanowiącej płaszczyznę militarnego współdziałania państw wschodniej flanki NATO i w ramach Inicjatywy Trójmorza, skupiającej kraje obszaru między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym
— odnotowuje prezydent Duda.
Jego zdaniem historyczne zwycięstwo polskiej „Solidarności” oraz ogłoszonego 40 lat temu „Posłania…” to wyjątek od sformułowanej przez Machiavellego zasady, że „wszyscy uzbrojeni prorocy zwyciężają, a bezbronni padają”.
Cały świat patrzył z podziwem, jak pierwszy na obszarze od Łaby do Władywostoku niezależny ruch związkowy, ruch wolności i nadziei, swobodnie obraduje, kierując się standardami demokracji i parlamentaryzmu
— podkreśla prezydent.
„Potrzebny jest rozwój zrównoważony”
Przełomem było także to, że „proponowane przez ‘Solidarność’ przemiany miały w sobie wielkiego ducha nowoczesności”, co „dostrzegamy wyraźnie z dzisiejszej perspektywy, zwłaszcza po doświadczeniach globalnego kryzysu ekonomicznego i przeżywanej obecnie pandemii” - zauważa.
Widzimy, że cele społeczne i ekonomiczne powinny być ze sobą zharmonizowane, że potrzebny jest rozwój zrównoważony, który nie absolutyzuje krótkotrwałych zysków. Rozumiemy też, jak istotna jest spójność społeczna i sprawiedliwe uczestnictwo w owocach wzrostu gospodarczego. Pojmujemy wagę obywatelskiej aktywności i reprezentacji krajowego, a także europejskiego, demosu dla stabilnego funkcjonowania instytucji i podejmowania trafnych decyzji o znaczeniu strategicznym
— podkreśla Duda.
Tekst ukazał się w tygodniku „Wszystko Co Najważniejsze”, a od 17 września będzie publikowany w różnych światowych mediach w ramach projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, realizowanego przez Instytut Nowych Mediów (INM) wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej, ministerstwem spraw zagranicznych i PAP.
Każda edycja realizowanego już od dwóch lat projektu „Opowiadamy Polskę światu” to coraz więcej krajów i tytułów prasowych, ostatnio było to 77 portali i dzienników z ponad 40 krajów - powiedział PAP prezes INM, inicjator i organizator projektu Eryk Mistewicz.
Co ważne, nie są to wykupywane powierzchnie reklamowe, ale współpraca międzyredakcyjna, najczęściej polegająca na wymianie tekstów pomiędzy zagranicznymi dziennikami i tygodnikami a polskim miesięcznikiem opinii „Wszystko Co Najważniejsze”
— zaznaczył.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/565475-40-rocznica-poslania-do-ludzi-pracy-europy-wschodniej