Już dziś (15 września) o 23:10 w telewizyjnej Jedynce wyemitowany zostanie film „Krwawy ślad”, opowiadający o obozie w Pomiechówku, miejscu największej (obok lasu w Palmirach) zbiorowej kaźni ludności polskiej na Mazowszu.
Obóz Fort III Pomiechówek był obozem koncentracyjnym, który mieli szansę przeżyć jedynie ci, którzy zostali przeniesieni do Mauthausen, Auschwitz i Stutthofu. Stopień bestialstwa i skala zwyrodnienia strażników przewyższała wszystko, co wiadomo o niemieckich obozach koncentracyjnych i obozach śmierci w czasie II wojny światowej.
Pomiechówek był kolejno: obozem przesiedleńczym dla miejscowej ludności, która musiała ustąpić niemieckiej kolonizacji okolicy, obozem koncentracyjnym dla Żydów nie mających stałego zameldowania w okolicznych gettach i obozem karno – śledczym Gestapo dla Polaków. Zginęło tam przez powieszenie, rozstrzelanie i w wyniku tortur przynajmniej kilkanaście tysięcy ludzi.
Przed dwoma laty tak w portalu wPolityce.pl pisał o tym miejscu Marcin Wikło:
Z przejęciem przeszedłem wilgotne, zimne korytarze. Podążaliśmy drogą, którą żołnierzy prowadzono na egzekucje, albo na rozstrzelanie lub na szubienicę. Tyle, że oni nawet nie wiedzieli, że mają być straceni. Warto przytoczyć relację z dnia 29 lipca 1944 roku. W przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego kilkuset więźniów wyprowadzono z fortu na pobliską rampę kolejową.
- Mieli trafić do obozów Auschwitz, Mauthausen, do Stutthofu. Ta grupa czekała na stacji cały dzień na pociąg, ten jednak nie nadjechał. Zapędzono ich więc z powrotem do cel. Następnego dnia zaczęto ich rozstrzeliwać. Zginęło wówczas 281 osób - opowiada dr Piotr Oleńczak.
W ciemnych celach, na tynku są jeszcze pozostałości napisów wydrapanych przez ofiary.
Niemieckie bestialstwo w Pomiechówku opisał też w „Tygodniku TVP” współautor dokumentu Krzysztof Zwoliński.
„Krwawy ślad”, scenariusz i reżyseria: Ewa Żmigrodzka, Krzysztof Zwoliński.
Emisja: TVP1 15 września, godz. 23:10.
Powtórki: 16 września o godz. 21:15 i 17 września o godz. 11:45 w TVP Dokument.
Serdecznie polecamy!
mp
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/565411-krwawy-slad-film-o-niemieckim-bestialstwie-w-pomiechowku