Choć taką kolej rzeczy należy zaakceptować, a z odchodzeniem się pogodzić, to trudno przyjąć, że nie spotkamy się już nigdy za ziemskiego życia z osobami takimi jak Julian Kulski, powstaniec warszawski, po wojnie architekt i do końca swoich dni zagorzały polski patriota, choć żyjący z dala od Ojczyzny.
CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje Julian Kulski. Powstaniec Warszawski, architekt Banku Światowego, autorytet kilku pokoleń Polaków miał 92 lata
Odszedł Julian Eugeniusz Kulski, architekt, powstaniec warszawski, syn zastępcy Stefana Starzyńskiego, prezydenta walczącej stolicy. Poznałem go przy okazji Festiwali NNW w Gdyni w 2016 roku. Często gościmy tam bohaterów polskiej wolności, ale pan Julian był inny. Nie interesowały go ckliwe opowieści o dawnym bohaterstwie. Na serio martwił się tym co o Polsce mówi się w świecie dzisiaj. Irytował się, że nie zbudowaliśmy wpływowego lobby, które zadbałoby o dobre imię Rzeczypospolitej. To byłą trudna rozmowa, ale po kilku latach bardzo ją doceniam i jestem za nią wdzięczny. Bo o to w naszych gdyńskich spotkaniach chodzi, by wyciągać wnioski i historię przenosić z przeszłości w przyszłość.
Powstaniec, więc dusza romantyczna, ale z drugiej strony, to był człowiek, który twardo stąpał po ziemi. Od razu wydało nam się oczywiste, że taki symbol należy wykorzystać.
Plakat jedenastej edycji festiwalu był zobrazowaniem idei, która towarzyszy imprezie od początku - „Historia łączy pokolenia”. Grafik Robert Tyska ułożył w filmową klatkę ręce dwóch mężczyzn, Juliana Eugeniusza Kulskiego, polskiego architekta, żołnierza Armii Krajowej, powstańca warszawskiego, syna Juliana Kulskiego, zastępcy Stefana Starzyńskiego, prezydenta walczącej stolicy oraz Szczepana Rumana, managera i przedsiębiorcy, wnuka Stanisława Rumana, żołnierza września 1939, więźnia Gross-Rosen, po wojnie przesłuchiwanego i inwigilowanego aż do 1978 roku.
CZYTAJ TAKŻE: „Historia łączy pokolenia” - XI Festiwal NNW w Gdyni coraz bliżej. ZOBACZ PLAKAT
Pan Julian od lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych, ale Polskę miał zawsze w sercu. Przejmował się i irytował tym, że o naszej historii w świecie wciąż mówi się za mało. To z Jego inspiracji nawiązaliśmy współpracę z National History Day, największą amerykańską organizacją pozarządową zajmującą się problematyką propagowania wiedzy historycznej. Jej przedstawicieli gościliśmy w Gdyni już trzy razy.
Julian Eugeniusz Kulski został uhonorowany Sygnetem Niepodległości.
Cześć Jego pamięci! Chwała Bohaterom!
XIII Festiwal NNW odbędzie się w dniach 29 września – 2 października 2021 roku. Wyniki selekcji do konkursów Festiwalu Filmowego NNW 2021 znajdziecie państwo ==> TUTAJ
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/562437-z-polska-w-sercu-szedl-przez-swoje-zycie-julian-kulski