Data 9 czerwca 2021 roku przejdzie do historii. Prezydent Andrzej Duda był pierwszym od 75 lat przedstawicielem najwyższych władz państwowych, których pojawił się we wsi Zaleszany powiatu Bielsk Podlaski gdzie uczcił pamięć cywilnych ofiar akcji przeprowadzonej w początkach 1946 roku przez oddział Narodowego Zjednoczenia Wojskowego kpt. Romualda Rajsa „Burego”.
Dla wielu, szczególnie przedstawicieli mniejszości białoruskiej w Polsce „Bury” jest zbrodniarzem. Dla wielu Polaków, także historyków kpt. Rajs jest bohaterem walczącym o Niepodległą Polskę z jej wszystkimi wrogami. Co wydarzyło się białoruskich wsiach na przełomie stycznia i lutego 1946 roku? Jakie były cele i okoliczności przeprowadzenia ekspedycji karnych przeciwko kilku białoruskim wsiom przez oddział polskiego podziemia?
W sprawie działań partyzantki NZW w białoruskich wsiach wypowiedzą się z jednej strony prof. Oleg Łatyszonek z Uniwersytetu w Białymstoku, prezes Białoruskiego Towarzystwa Historycznego w Polsce, a z drugiej autor biografii kpt. Romualda Rajsa ps. Bury” Michał Ostapiuk. Audycję nagrano mniej więcej w czasie przebiegu tej wizyty, bez wiedzy jej uczestników o jej przebiegu. Rozmowę w czwartek 17 czerwca po 22.00 w ramach Klubu (radiowej) Trójki prowadzi Piotr Gontarczyk.
Polecamy!
gim
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/555238-wazna-dyskusja-wokol-kapitana-romualda-rajsa-burego