W czwartek mija setna rocznica urodzin Jana Bytnara, ps. Rudy; dla mnie był symbolem niezłomnego patrioty, głębokiej wiary w słuszność prowadzonej walki o wyzwolenie Polski - oświadczył premier Matusz Morawiecki.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: 100 lat temu przyszedł na świat Jan Bytnar ps. Rudy. Wzruszające wspomnienia matki: „Dbałam, żeby był godnym obywatelem Polski”
Szef rządu we wpisie na Facebooku zwrócił uwagę, że w czwartek mija setna rocznica urodzin Jana Bytnara, ps. Rudy, harcerza, członka Szarych Szeregów, jednego z bohaterów książki „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.
Uczestniczył w kilkudziesięciu akcjach tzw. małego sabotażu - m.in. zerwaniu flagi hitlerowskiej z gmachu „Zachęty”, malowaniu kotwicy, symbolu Polski Walczącej na pomniku Lotnika, „gazowaniu” kin itd. Aresztowany przez Niemców wytrzymał wielogodzinne bicie podczas przesłuchań, nie wydał nikogo ze swoich współtowarzyszy z konspiracji. Odbity przez specjalną grupę harcerską Szarych Szeregów na krótko trafił do szpitala w stanie skrajnego wycieńczenia. Zmarł 30 marca 1943 r.
— napisał Morawiecki.
Jak dodał, jego krótkie życie stało się wzorem do naśladowania wielu młodych Polaków.
Dla mnie był symbolem niezłomnego patrioty, głębokiej wiary w słuszność prowadzonej walki o wyzwolenie Polski
— wskazał premier.
Dodał, że podczas lektury książki Aleksandra Kamińskiego, jedno zdanie szczególnie zapadło mu w pamięć.
Posłuchajcie opowiadania o ludziach, którzy w niesamowitych latach potrafili żyć pełnią życia, których czyny i rozmach wycisnęły piętno na stolicy oraz rozeszły się echem po kraju, którzy w życie wcielić potrafili dwa wspaniałe ideały: BRATERSTWO I DUSZĘ
— przytoczył premier.
Jan Bytnar w 1943 r. został pośmiertnie mianowany harcmistrzem, porucznikiem i odznaczony Krzyżem Walecznych. Jest pochowany w kwaterze Batalionu „Zośka” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/549896-premier-o-rudym-byl-symbolem-niezlomnego-patrioty