Wczoraj, 29 kwietnia, minęła 9. rocznica doczesnego życia Wiesława Chrzanowskiego, żołnierza Powstania Warszawskiego, przez lata więzionego przez komunistów, jednego z najbliższych doradców Kardynała Stefana Wyszyńskiego, profesora KUL-u, pierwszego marszałka Sejmu RP i założyciela Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Dla nas wszystkich był to wielki autorytet w sprawach publicznych, a wielu z nas uczyło się od Niego patriotyzmu, polityki i zaangażowania w sprawy publiczne. Był człowiekiem idei, który nie wahał się w najtrudniejszym okresie XX wieku poświęcić bardzo wiele dla Ojczyzny.
W minionych dziewięciu latach środowiska Ruchu Młodej Polski, Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego oraz Przyjaciele upamiętniali Jego dorobek w przestrzeni publicznej w różny sposób: zaczynając od znaczka, który wydała Poczta Polska, poprzez nadanie imienia Marszałka Wiesława Chrzanowskiego Sali w Senacie RP, po umieszczenie tablicy pamiątkowej na budynku, w którym przez wiele lat mieszkał. Wspólnie z Muzeum Historii Polski była zorganizowana sesja naukowa poświęcona Jego okupionemu cierpieniem na wskroś patriotycznemu życiu i bogatej spuściźnie myśli politycznej. Przewijała się w niej jedna fundamentalna zasada, którą Wiesław Chrzanowski często przypominał: że „polityka bez moralności jest martwa”. Od dnia śmierci Marszałka każdego roku, także w tym, jest sprawowana w Jego intencji Msza Św. w warszawskiej Katedrze św. Jana.
Profesor Chrzanowski, pamiętając o wielokrotnie tragicznych dziejach Polski, do ostatnich chwil swego życia myślał o tym, co ją czeka w przyszłości. Wierzył w to, że los wspólnoty narodowej jest tym, co łączy przeszłe i przyszłe pokolenia. Poświadczył swoim życiem i postawą, że nawet w najcięższych czasach walka o Polskę i wartości chrześcijańskie ma sens i potrafi przynosić owoce. Kształtowanie katolickiego charakteru życia w Polsce jest najważniejszym wyzwaniem, które nam pozostawił ten jeden z najwybitniejszych polityków chrześcijańskich. To wyzwanie pozostaje dla nas obowiązujące, zwłaszcza dziś, wbrew wszystkim przeciwnościom cywilizacyjnym i politycznym, które napotykamy.
Robert Kuraszkiewicz, uczestnik opozycji antykomunistycznej w Ruchu Młodej Polski, członek – założyciel ZChN, odznaczony Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności, autor książki „Polityka nowoczesnego patriotyzmu”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/549116-rocznica-smierci-prof-wieslawa-chrzanowskiego