Byłem w Katyniu dwa razy. Poza uroczystościami, gdy nie ma zgiełku, a w skupieniu pomaga szum wysokich sosen. Patrząc w górę, oddychając pełną piersią i upajając się pięknym leśnym zapachem, łatwo oddalić się myślami od zbrodni z 1940 roku.
Katyński memoriał i polski cmentarz są miejscami uporządkowanymi aż nadto. Wiem, że może zabrzmi to dziwnie, ale nie czuć w powietrzu ludobójstwa, które miało tutaj miejsce. Z jednej strony to dobrze, że ktoś o to miejsce tak pieczołowicie dba, a z drugiej, trudno uwierzyć, że to jest TO miejsce.
O czym tam się myśli patrząc na długie ściany z tablicami pokrytymi nazwiskami i stopniami pomordowanych? Chyba przede wszystkim o Polsce, której nie było. Której nie dano szans, którą zduszono. Bo to była zbrodnia, która cofnęła nas, Polaków, o pokolenia. Nie mam też wątpliwości, że termin „ludobójstwo” jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Byli mordowani metodycznie, według planu. I dlatego, że byli Polakami. By zniszczyć Naród. To się nie udało, ale przyduszono nas na długie lata. Trzeba też pamiętać, jak bardzo ZSRR próbował ukryć tę zbrodnię.
Dzisiaj pamięć o Katyniu przekracza już odważnie granice Rosji. 13 kwietnia jest dniem, kiedy ta pamięć jest widoczna, jak przystało na nasze czasy, także w przestrzeni internetowej. I dobrze, bo to stąd dzisiaj dzieciaki czerpią wiedzę, i te potrzebną i zbędną. Zadbajmy, by w takie rocznice dostarczyć im koniecznych wiadomości.
CZYTAJ TAKŻE: Dziś Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Prezydent: „Pamięć o Katyniu jest moralną powinnością oraz wielkim zobowiązaniem”
To oczywiście teren Federacji Rosyjskiej. Teren polskiego cmentarza jest - jak wspominałem - zadbany, ale wokół panuje „porządek radziecki”. Nie ma nawet metra oddechu, tuż za ogrodzeniem polskiego memoriału zaczyna się propaganda. Warto doświadczyć tego osobiście, przekonać się, że od 1940 roku pewne rzeczy pozostały niezmienne. Jak bardzo osaczona, jak wepchnięta w małe getto jest pamięć o Polakach.
Tym bardziej, gdyby to było możliwe, wycieczka do Katynia powinna być obowiązkowym punktem programu nauczania historii w polskich szkołach. Chwała Bohaterom!
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent w 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej: Nie ma wątpliwości, że celem sowieckiej akcji było unicestwienie naszego narodu
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/546920-katyn-obowiazek-pamieci-kazdy-powinien-odwiedzic-ten-las