Szczątki co najmniej 25 osób, w tym kobiet i dzieci, odnaleziono w masowej mogile leśnej na terenie należącym do dzisiejszej Białołęki w Warszawie - podali PAP specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Liczba ta może wzrosnąć po całkowitym przebadaniu miejsca - podkreślili.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wstrząsające odkrycie IPN! Szczątki ponad 20 osób w zbiorowym leśnym grobie. Najprawdopodobniej to ofiary zbrodni niemieckiej
Odkrycie mogiły na warszawskiej Białołęce
O odkryciu zbiorowego leśnego grobu na przedmieściach stolicy Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN poinformowało już we wtorek na Twitterze. Z relacji świadka wynika, że są to ofiary zbrodni niemieckiej z czasów II wojny światowej. W środę eksperci, którzy pracują pod kierunkiem wiceprezesa IPN Krzysztofa Szwagrzyka, podali więcej szczegółów. Prace te prowadzone są przy ul. Skierdowskiej na dzisiejszej Białołęce w Warszawie.
W zbiorowej mogile odkryto szczątki należące do kilkudziesięciu osób, w tym kobiet i dzieci. Aktualny stan prac pozwala stwierdzić, iż w odkrytym miejscu pogrzebano szczątki przynajmniej 25 osób. Liczba ta może wzrosnąć po całkowitym przebadaniu miejsca
—podało Biuro.
Ciała osób zamordowanych ułożone są naprzemiennie, ściśle obok siebie. Ich ułożenie może wskazywać na fakt wykonania egzekucji na żyjących osobach ułożonych w dole śmierci lub bezpośrednio wcześniej. Przy niektórych szkieletach osób dorosłych znajdują się szczątki dzieci. Dotychczas odnaleziono elementy odzieży cywilnej (guziki, paski, obuwie)
—czytamy w komunikacie, w którym wskazano także na relację świadka zbrodni popełnionej w czasie okupacji niemieckiej.
Prace rozpoczęto na podstawie relacji świadka, który zachował w pamięci zdarzenie z początku II wojny światowej, gdy żołnierze niemieccy mieli przyprowadzić w to miejsce grupę osób, a następnie wykonać na nich egzekucję. Relacja ta została złożona pracownikom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN
—podało Biuro, zapewniając też, że wydobyte szczątki zostaną poddane oględzinom antropologicznym, a następnie zostanie podjęta próba identyfikacji genetycznej.
Specjaliści podziękowali też Komendzie Stołecznej Policji i Komendzie Rejonowej Policji Warszawa VI za wsparcie w zabezpieczeniu miejsca prac.
IPN już od wielu lat prowadzi poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych - zarówno w całej Polsce, jak i poza granicami kraju. Poszukiwania te głównie koncentrują się na ofiarach terroru komunistycznego, których w latach 1944-56 w Polsce - według niektórych szacunków historyków IPN - mogło zostać zamordowanych ponad 50 tys. Należy podkreślić, że poza ofiarami komunizmu poszukiwane są również szczątki ofiar niemieckiego nazizmu.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/544411-wiemy-coraz-wiecej-o-osobach-znalezionych-w-masowej-mogile