„Niech żyje przyjaźń węgiersko-polska!” – napisał we wtorek premier Węgier Viktor Orban na Facebooku w języku węgierskim i polskim, zamieszczając ikonki flagi obu krajów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Pod tym wpisem węgierski premier zamieścił zdjęcie, na którym widać flagi polską i węgierską powiewające z jego siedziby na Wzgórzu Zamkowym w Budzie.
23 marca Dniem Przyjaźni obu państw ustanowiły w 2007 roku Sejm RP i parlament Węgier. Centralne obchody odbywają się na przemian w Polsce i na Węgrzech. Zarówno rok temu, jak i w tym roku nie zaplanowano jednak publicznych uroczystości z powodu pandemii koronawirusa.
Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej bez publicznych obchodów
Bez publicznych obchodów świętowany jest w tym roku Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. We wtorek zaplanowano poświęcone Polsce programy w węgierskim radiu i telewizji, a Instytut Polski w Budapeszcie zaproponował m.in. darmowe lekcje polskiego online.
Na gmachu węgierskiego parlamentu w Budapeszcie zawisła we wtorek polska flaga. Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej będzie w tym roku świętowany bez publicznych uroczystości ze względu na trudną sytuację epidemiczną na Węgrzech.
We wtorek w kilku programach węgierskiej telewizji i radia podejmowana będzie tematyka polska, a w rozgłośniach radia Bartok i Danko emitowane będą utwory polskich kompozytorów. Wieczorem telewizja M5 pokaże film Andrzeja Wajdy „Tatarak”.
W telewizji Duna także w następnych tygodniach będzie można zobaczyć polskie filmy: „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Wajdy, „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy, „Cwał” Krzysztofa Zanussiego i „Ostatnią rodzinę” Jana P. Matuszyńskiego.
Instytut Polski z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej przygotował darmowe lekcje języka polskiego online prowadzone przez lektorki Instytutu.
Oprócz tego Instytut zaproponował wszystkim chętnym udział w konkursie na dopisanie współczesnej kontynuacji znanego powiedzenia „Polak-Węgier dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki”, tak by odpowiadało współczesnym realiom i osobistym doświadczeniom.
Mamy nadzieję, że dzięki tej wspólnej zabawie stworzymy nowe zwrotki tego przysłowia
— powiedziała PAP dyrektorka Instytutu Joanna Urbańska.
Jak podkreśliła, zdarzają się także oddolne inicjatywy w sferze przyjaźni polsko-węgierskiej, czego przykładem może być porządkowanie przez węgierskich mieszkańców grobu polskiego uchodźcy z 1939 r., który zmarł na Węgrzech w 1945 r. w miejscowości Monor. Wkrótce zostanie zamieszczony w internecie film po polsku i węgiersku poświęcony tej inicjatywie.
Cieszymy się ze wszystkich namacalnych dowodów przyjaźni
— podkreśliła.
Rano we wtorek proboszcz Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie Krzysztof Grzelak odprawił w Kościele Polskim w dzielnicy Koebanya Mszę św. w intencji narodów polskiego i węgierskiego, którą transmitowano przez internet.
O godz. 18 wieczorem natomiast jest planowana w Goed na wschód od Budapesztu msza św. w intencji rodzin polsko-węgierskich, którą odprawi proboszcz Krzysztof Miklusiak zgodnie z zaleceniami bezpieczeństwa, bez udziału wiernych. Także ta Msza będzie transmitowana przez internet.
Prezydent Duda: Zdrowia i dużo siły w zwalczeniu konsekwencji pandemii
Życzenia Węgrom złożył również na swoim profilu na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
Najlepsze życzenia dla naszych węgierskich przyjaciół z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Niech żyje przyjaźń pomiędzy naszymi narodami! Zdrowia i dużo siły w zwalczeniu konsekwencji pandemii
— napisał Andrzej Duda, który dzień wcześniej rozmawiał z Prezydentem Węgier Jánosem Áderem.
Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, rozmowa telefoniczna Prezydentów Polski i Węgier przebiegła w bardzo ciepłej i serdecznej atmosferze. Jednym z głównych jej punktów była skuteczna walka z wirusem Covid-19. Prezydenci rozmawiali o profilaktyce, a także możliwościach zminimalizowania skutków pandemii, oddziałujących na gospodarkę obu krajów. Ważnym wątkiem była sytuacja ekonomiczna w dobie koronawirusa. W tym kontekście Prezydenci Duda i Áder uzgodnili, że Warszawa i Budapeszt będą ściśle współpracować w celu nadania silnego impulsu rozwojowego dla gospodarki Polski i Węgier od momentu wygasania oraz po zakończeniu pandemii.
Ponadto Prezydenci rozmawiali o dalszych perspektywach rozwoju współpracy bilateralnej, regionalnej oraz w ramach organizacji międzynarodowych. Wyrazili także nadzieję, że zbliżający się szczyt Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się w Sofii, będzie miał wymiar strategiczny dla dalszego rozwoju współpracy pomiędzy Trójmorzem a Unią Europejską oraz Stanami Zjednoczonymi.
Tematem rozmowy był również dalszy rozwój Grupy Wyszehradzkiej, która w tym roku obchodziła jubileusz 30-lecia swojego istnienia. Podczas rozmowy Prezydent Duda i Áder zgodzili się, że działanie V4 jest jednym z filarów polityki regionalnej zarówno Polski, jak i Węgier, a ponadto cementuje oraz wzmacnia bardzo dobre relacje bilateralne obu państw.
Marszałek Sejmu: Polaków i Węgrów łączy wyjątkowa przyjaźń
Polaków i Węgrów łączy wyjątkowa przyjaźń, jakiej inne narody mogą nam pozazdrościć; dziś świętujemy te szczególne więzy, dziękując za to, co razem osiągnęliśmy - napisała we wtorek na Twitterze marszałek Sejmu Elżbieta Witek z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
Polaków i Węgrów łączy wyjątkowa przyjaźń, jakiej inne narody mogą nam pozazdrościć. Dziś świętujemy te szczególne więzy, dziękując za to, co razem osiągnęliśmy i życząc naszym węgierskim przyjaciołom wszystkiego najlepszego z okazji wspólnego święta
— napisała we wtorek na Twitterze marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Ambasady RP na Węgrzech i węgierska w Polsce w Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
Ambasady polska na Węgrzech i węgierska w Polsce wspólnie uczciły we wtorek Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Na stronach obu placówek zamieszczono przemówienia obojga ambasadorów, a także złożono kwiaty pod pomnikami wspólnych bohaterów wojennych w obu krajach.
Ambasador Polski na Węgrzech Jerzy Snopek zaznaczył, że przyjaźń polsko-węgierska obejmuje dziś całe spektrum życia społecznego: kulturę, gospodarkę, politykę.
Opiera się przy tym na wyjątkowo trwałych fundamentach: wzajemnej życzliwości i sympatii naszych narodów. Jest wartością autentyczną, zakorzenioną głęboko w duszach Polaków i Węgrów. Czyni to przyjaźń polsko-węgierską odporną na konsekwencje zmiennych koniunktur politycznych
— ocenił.
Ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovacs przypomniała natomiast słowa generała Józefa Wysockiego, dowódcy Legionu Polskiego w powstaniu węgierskim 1848-49 r.:
Walczyliśmy z wami, wiecie o tym dobrze, nie jako najemnicy, nie dla osobistych widoków, ale w nadziei, że wasze powodzenie i wzięty przez nas w nim udział stanie się podstawą do walki dalszej, która jest nieustającym celem życia naszego, do walki o niepodległość Polski, bez której niepodległość Węgier ani utrzymać, ani do skutku nie da się doprowadzić.
Ambasador Snopek oraz kierowniczka wydziału polityczno-ekonomicznego polskiej ambasady Katarzyna Ratajczak-Sowa złożyli we wtorek kwiaty na grobie zmarłego niedawno, zasłużonego dla stosunków polsko-węgierskich sufragana archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej i proboszcza bazyliki św. Stefana w Budapeszcie Gyoergya Snella.
Dyplomaci obu krajów złożyli też kwiaty pod identycznymi pomnikami w Warszawie i Budapeszcie Henryka Sławika i Jozsefa Antalla, wspólnych bohaterów wojennych, którzy podczas II wojny światowej wspólnie uratowali co najmniej 5 tys. polskich Żydów.
Polska ambasada zamieściła ponadto na swojej stronie m.in. tekst i zapis nutowy powstałego w 1939 r. „Hymnu polsko-węgierskiego” autorstwa Janosa Huszara oraz pieśni polsko-węgierskiej sprzed II wojny światowej ze słowami Kazimierza Lubeckiego i muzyką Stanisława Bursy.
aw/PAP/Prezydent.pl/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/544250-orban-niech-zyje-przyjazn-wegiersko-polska