Naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o żołnierzach wyklętych - mówi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w przesłaniu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ich nierówna walka, za którą wielu z nich zapłaciło życiem, jest wzorem patriotyzmu najwyższej próby – dodaje.
Jak wskazuje Błaszczak, w tym roku na inicjatywy upamiętniające żołnierzy niezłomnych oraz na pomoc dla wciąż żyjących kombatantów polskiego podziemia niepodległościowego zostanie przeznaczone 1,5 mln zł.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To wyjątkowe święto ustanowił w 2010 r. śp. prof. Lech Kaczyński, prezydent RP. Dzięki tej cennej inicjatywie każdego roku przywołujemy pamięć o bohaterach, bez których determinacji, niezłomnej woli i oddania nie byłoby dzisiaj suwerennej, prawdziwie wolnej, niepodległej Polski
— mówi szef MON w internetowym przesłaniu przygotowanym z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Minister Błaszczak dodaje, że ich „nierówna, heroiczna walka, za którą wielu z nich zapłaciło życiem, jest dla nas, ich spadkobierców, wzorem patriotyzmu najwyższej próby”.
Szef MON wskazuje, że naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o żołnierzach wyklętych; upowszechniać wiedzę o znaczeniu ich heroicznych postaw oraz dbać o wciąż odkrywane miejsca pochówku.
Żołnierze Wojska Polskiego od początku włączyli się w proces przywracania żołnierzom niezłomnym należnego im miejsca w polskiej historii
— przypomina Błaszczak.
Wyklęci patronami jednostek wojskowych
Zwraca uwagę, że wiele jednostek wojskowych na swoich patronów wybrało wyklętych w tamtym czasie żołnierzy antykomunistycznego podziemia.
Pamiętajmy o naszych bohaterach! Zasłużyli na naszą pamięć i naszą wdzięczność. Chwała bohaterom!
— podkreśla szef MON.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie 1 marca od 2011 roku. Został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Data ta została wybrana jako upamiętnienia faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Sejm uchwalił w lutym 2011 r. Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób, z czego 20 tysięcy walczyło w oddziałach partyzanckich, zaś kolejnych kilkaset tysięcy wspomagało ich zapewniając aprowizację, schronienie i łączność.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/541102-blaszczak-pamiec-o-zolnierzach-wykletych-naszym-obowiazkiem