Jak ustalił portal wPolityce.pl Instytut Pamięci Narodowej wydał właśnie pierwszy numer polsko-angielskiego czasopisma naukowego poświęconego relacjom polsko-żydowskim oraz dziejom społeczności żydowskiej na ziemiach polskich w XX w. Oficjalna prezentacja „Polish-Jewish Studies” ma się odbyć jutro. To bardzo oczekiwane wydawnictwo, zwłaszcza w obliczu licznych nieuczciwych i zmanipulowanych wypowiedzi i prac dotyczących tej wrażliwej kwestii, które bulwersowały polską opinię publiczną w ostatnich latach.
W piśmie znajdziemy artykuły między innymi o tzw. legalizacji dokumentów dla ukrywających się Żydów w czasie niemieckiej okupacji, o polskim konsulacie w Hawanie, który pomagał w ucieczce z okupowanej Europy polskim obywatelem pochodzenia żydowskiego, o powojennym procesie policjantów granatowych oskarżonych o mordowanie ludności żydowskiej.
IPN w czwartek organizuje konferencję prasową na której zaprezentuje pierwszy numer rocznika Polish-Jewish Studies (PJS). Wezmą w niej udział członkowie redakcji: dr Mateusz Szpytma – Zastępca Prezesa IPN, redaktor naczelny PJS prof. Grzegorz Berendt oraz zastępca redaktora naczelnego dr Tomasz Domański. Konferencja będzie również transmitowana on-line oraz będzie tłumaczona symultanicznie na j. angielski.
W 1942 r. na horyzoncie kubańskim (a także jamajskim) pojawiły się dwa statki z uchodźcami żydowskimi z Europy: w lutym 1942 r. do wybrzeży Jamajki przypłynął z Lizbony statek Serpa Pinto, a w końcu maja 1942 r. do brzegów Kuby dobił statek St. Thomé, także płynący z Portugalii. Na obu jednostkach znajdowali się pasażerowie pochodzenia żydowskiego, którzy pochodzili z Polski i nie tylko. Historia St. Thomé wydaje się bliźniaczo podobna do losu statku St. Louis…
To fragment niemal sensacyjnej opowieści z zamieszczonego w pierwszym numerze Polish-Jewish Studies artykułu Alicji Gontarek - Polskie przedstawicielstwo konsularno-dyplomatyczne w Hawanie a sprawa uchodźców żydowskich na Kubie podczas II wojny światowej.
Warto też sprawdzić inne wybrane inicjatywy IPN związane z tematyką polsko-żydowską:
Film dokumentalny Paszporty Paragwaju, reż. Robert Kaczmarek, 2019.
Film dokumentalny „Polmission. Tajemnice paszportów”, reż. Jacek Papis, 2020.
gim
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/535686-nasz-news-startuje-periodyk-polish-jewish-studies