Współprzewodniczący Rady Fundacji Maksymiliana Kolbego – biskupi Katowic i Bamberga – z zadowoleniem przyjęli inicjatywę budowy w Berlinie pomnika upamiętniającego polskie ofiary niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej.
Fundacja M. Kolbego z zadowoleniem o planowanym pomniku ofiar w Berlinie
W wydanym wspólnie oświadczeniu przypomnieli też o 55. rocznicy wymiany listów między biskupami polskimi i niemieckimi, która – jak podkreślili - zapoczątkowała dialog polsko-niemiecki i proces pojednania społeczeństw obu krajów. Padły wówczas słynne słowa: „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.
Abp Skworc i abp Schick
W aktualnej kondycji Europy i świata nadal potrzeba świadectwa chrześcijańskiego pojednania, świadectwa Kościoła potwierdzającego, że przeproszenie może być przyjęte, przebaczenie udzielone, a pojednanie stać się faktem. To świadectwo nie powinno funkcjonować jedynie w przestrzeni pamięci historycznej, dlatego Episkopaty Niemiec i Polski utworzyły w 2007 roku narzędzie wspólnego i stałego oddziaływania w duchu pojednania, jakim jest Fundacja Maksymiliana Kolbego (Maximilian-Kolbe-Stiftung)
—napisali arcybiskup Wiktor Skworc oraz arcybiskup Ludwig Schick.
Obaj hierarchowie z zadowoleniem przyjęli postanowienie niemieckiego Bundestagu, by w Berlinie, w odpowiedniej lokalizacji stworzyć pomnik, w którym będą upamiętnione polskie ofiary z okresu niemieckiej okupacji Polski. Jak powiedział Peter Weiß - poseł do Bundestagu, reprezentujący zarządy obu tych instytucji - w ten sposób zostanie zasypana ważna luka w stosunkach niemiecko-polskich.
Godny podkreślenia jest fakt, że projektowany pomnik ma służyć zarówno pamięci, jak i spotkaniu, do czego prowadzi codzienna działalność Fundacji Maksymiliana Kolbego
—wskazali biskupi.
Wyrazili też nadzieję, że władze samorządowe Berlina również opowiedzą się za tą inicjatywą, co będzie wyrazem uznania dla dorobku niemiecko-polskiego pojednania.
30 października niemiecki parlament zdecydował, że w Berlinie powstanie miejsce pamięci ofiar II wojny światowej i niemieckiej okupacji w Polsce. Wspólny wniosek w tej sprawie złożyły partie CDU/CSU, SPD, FDP i Sojusz 90/Zieloni.
Przyjmując wniosek czterech frakcji parlamentarnych, Bundestag zwrócił się do rządu federalnego o utworzenie w Berlinie eksponowanego miejsca, które w kontekście szczególnych stosunków polsko-niemieckich poświęcone byłoby polskim ofiarom drugiej wojny światowej i narodowosocjalistycznej okupacji Polski. Ma to być miejsce spotkań i dyskusji o historii, „zbliżające Niemców i Polaków, a tym samym przyczyniające się do zacieśnienia relacji, zrozumienia i przyjaźni oraz zmniejszenia uprzedzeń”.
aes(PAP)
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/526923-w-berlinie-stanie-pomnik-polskich-ofiar-ii-wojny-swiatowej