77 lat temu, 7 października 1943 r., z głodu i wycieńczenia, w sowieckim łagrze w obwodzie archangielskim zmarł Eugeniusz Bodo, przedwojenny gwiazdor filmowy, piosenkarz, aktor kabaretowy i ulubieniec milionów Polaków. W PRL-u jego śmierć okryta była tajemnicą. Oficjalna wersja głosiła, że zastrzelili go Niemcy po wkroczeniu do Lwowa w 1941 roku.
CZYTAJ TEŻ:
-900 km na północny wschód od Moskwy odsłonięto pomnik Eugeniusza Bodo
-Powstaje serial o EUGENIUSZU BODO. Kto zagra zamordowaną gwiazdę polskiego kina?
-Bodo – bo do najlepszych stworzony historii. Dziś premiera serialu „Bodo”
Kariera Bodo
Eugeniusz Bodo urodził się 28 grudnia 1899 r. jako Bogdan Eugene Junod (jego miejsce to w zależności od źródła, Łódź lub Genewa). Jego ojciec, Teodor Junod, był Szwajcarem, prowadził w Łodzi kino Urania. Matka, Dorota Dylewska, pochodziła z polskiej szlachty. Eugeniusz Bodo (pseudonim od pierwszych liter imion - swojego Bogdan i matki Dorota) sławę zdobył m.in. dzięki filmom „Czy Lucyna to dziewczyna?”, „Paweł i Gaweł”, „Piętro wyżej”, jako aktor i wykonawca piosenek „Ach, śpij kochanie”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Już taki jestem zimny drań”.
W 20-leciu międzywojennym nie było drugiego aktora tak uwielbianego przez widownię. Eugeniusz Bodo był idolem tamtych czasów, a zarazem jej wspaniałym symbolem. Był też niezwykle utalentowany. Tańczył, śpiewał, był doskonałym aktorem i kabareciarzem. Sprawdzał się też jako scenarzysta i reżyser. Tuż przed wybuchem wojny Bodo był u szczytu popularności.
W roku 1936 zdobył tytuł króla elegancji. Wylansował także tweedowe marynarki z luksusowego sklepu Old England. Ówczesna plotkarska Polska pasjonowała się jego życiem prywatnym
—pisał Tomasz Mościcki na portalu Instytutu Adama Mickiewicza Culture.pl.
W kwietniu 1939 r. Bodo otworzył przy ul. Foksal w Warszawie kawiarnię Cafe Bodo. Po wybuchu wojny wyjechał do Lwowa. Działał tam artystycznie, m.in. w zespole Tea-Jazz, prowadzonym przez Henryka Warsa.
Wojenna historia
W 1941 r. Bodo został aresztowany przez NKWD. Pod zarzutem szpiegostwa przetrzymywany był w moskiewskim więzieniu. 30 października 1942 r. aktor został uznany przez władze radzieckie za element społecznie niebezpieczny i skazany na 5 lat ciężkiego obozu wychowawczego. Jako obywatel szwajcarski (choć miał też obywatelstwo polskie) nie miał szansy na amnestię. Nie objęła go amnestia dla Polaków przetrzymywanych w więzieniach i łagrach, ogłoszona po podpisaniu porozumienia z rządem gen. Sikorskiego.
7 października 1943 r. Eugeniusz Bodo zmarł z głodu i wycieńczenia w łagrze, w radzieckim mieście Kotłas w obwodzie archangielskim.
aes/dzieje.pl/kultura.onet.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/520944-77-lat-temu-w-sowieckim-lagrze-zmarl-eugeniusz-bodo