O ustanowienie przez Sejm roku 2012 rokiem Edyty Stein zabiega Towarzystwo im. Edyty Stein we Wrocławiu. To właśnie za rok przypada przypada 130. rocznica urodzin św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein, którą kanonizował św. Jan Paweł II.
Życie Edyty Stein, która poniosła w Auschwitz męczeńską śmierć z rąk swoich rodaków, Niemców, oddaje ducha chrześcijańskiej tolerancji i miłosierdzia oraz ideę braterstwa narodów. To właśnie Edytę Stein, beatyfikował, kanonizował oraz ustanowił współpatronką Europy św. Jan Paweł II, dając ją tym samym Europejczykom, a więc również Polakom, za wzór do naśladowania
– pisze Towarzystwo im. Edyty Stein.
Świadectwo życia świętej z Wrocławia jest tym cenniejsze, że żyła ona na styku kultur w najbardziej burzliwym okresie XX w. Z największych prób, jakim została poddana, potrafiła wyjść zwycięsko. Ta zafascynowana polskością święta, była także wybitnym filozofem i teologiem. Potrafiła łączyć ze sobą filozofię z prawdziwą i żywą wiarą w Jezusa Chrystusa, pokazując tym samym, że nauka i wiara nie tylko nie stoją ze sobą w sprzeczności, ale wzajemnie się uzupełniają.
Edyta Stein jest wyjątkowo bliska sercu polskich katolików i polskiego Kościoła o czym świadczy chociażby list Episkopatu Polski z 2017 r., w którym to polscy hierarchowie podkreślili, iż „świadectwo życia Edyty Stein jest wezwaniem do nawrócenia dla Europy”. Jej gorący czciciel, abp Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski uważa ją zaś za „rzeczniczkę praw Boga i człowieka”.
W obecnym czasie, gdy Europa odwraca się od chrześcijańskich wartości i odcina się od swojego dziedzictwa, a często wręcz mu zaprzecza, czego dobitnym przykładem jest odsłonięcie w czerwcu br. w Gelsenkirchen pomnika Lenina, warto przypomnieć Europejczykom skąd wyrastają ich korzenie oraz pokazać jakiej Europy chcą Polacy.
Św. Edyta Stein i św. Jan Paweł II są zaś - bez wątpienia – właściwą alternatywą dla świeckich patronów zjednoczonej Europy, za jakich uchodzą obecnie Altiero Spinelli czy Róża Luksemburg.
Towarzystwo im. Edyty Stein we Wrocławiu przygotowuje także wystawę poświęconą dorobkowi I dziedzictwu świętej, którą chce pokazać w Parlamencie Europejskim.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/518016-edyta-stein-daje-nadzieje-na-prawdziwe-pojednanie