Władze lokalne w Szwajcarii chcą usunąć ze średniowiecznego zamku polskie muzeum, które w przyszłym miesiącu będzie obchodzić 150. rocznicę założenia – informuje „Rzeczpospolita”. „Decyzja gminy Rapperswil przekreśla budowany z wielką pieczołowitością mit Szwajcarii jako kraju otwartego na obce kultury, przyjaznego mniejszościom narodowym i kraju tolerancji” – nie kryje rozgoryczenia Anna Buchmann, dyrektor placówki.
CZYTAJ WIĘCEJ: Szwajcarskie władze wyrzucają polskie muzeum w Rapperswil. Co dalej z placówką?
Muzeum Polskie w Rapperswil musi się wyprowadzić!
Muzeum Polskie w Rapperswil musi się wyprowadzić ze swojej siedziby do końca przyszłego roku. Władze lokalne chcą usunąć ze średniowiecznego zamku polskie muzeum, które w przyszłym miesiącu będzie obchodzić 150. rocznicę założenia – informuje „Rzeczpospolita”.
Dyrektor placówki Anna Buchmann przekazała, że wyprowadzka z zamku jest już właściwie pewna i musi nastąpić do końca 2021 roku. Szefowa placówki podkreśla, że muzeum to nie tylko siedziba, ale także zbiory.
Wraz z wyjściem z zamku odchodzi historia muzeum na zamku rapperswilskim, ale nie kończy się historia Muzeum Polskiego w Szwajcarii
— zapewnia.
Choć dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswil nie kryje rozgoryczenia.
Decyzja gminy Rapperswil przekreśla budowany z wielką pieczołowitością mit Szwajcarii jako kraju otwartego na obce kultury, przyjaznego mniejszościom narodowym i kraju tolerancji. Przyjęty projekt nowego wykorzystania zamku potwierdza przede wszystkim komercyjne podejście Szwajcarów do kultury, pozbawione wszelkiego szacunku dla historii, idei, zasług
— powiedziała, cytowana przez „Rz”.
Nagonka wobec Polonii. Zamiast muzeum będzie restauracja
Muzeum na zamku w Rapperswil będzie w przyszłym miesiącu obchodzić 150. rocznicę założenia W zamku mieszkali znani Polacy, m.in. przez cztery lata tworzył tam pisarz Stefan Żeromski. W zbiorach znajduje się obrazy znany polskich malarzy, a także wyjątkowe pamiątki historyczne jak medalion z włosami Tadeusza Kościuszki, fotel Henryka Sienkiewicza czy tzw. niema klawiatura służąca do ćwiczeń Jana Ignacego Paderewskiego.
Jak podkreśla „Rz”, nie pomogły interwencje prezydenta RP Andrzeja Dudy, ministra kultury i MSZ. Polonia szwajcarska zwraca też uwagę na „bezprecedensową kampanię nienawiści” skierowaną wobec Polaków w Rapperswil.
— Prezydent Duda: „Zależy mi, by Muzeum Polskie pozostało na zamku w Rapperswilu”
Władze gminy przewidują modernizację zamku i stopniową prywatyzację. W pomieszczeniach, które dzisiaj zajmuje polska placówka, prawdopodobnie zostanie urządzona… restauracja.
kpc/rp.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/517593-szwajcarskie-wladze-wyrzucaja-polskie-muzeum-w-rapperswil