Ministerstwo Obrony Narodowej właściwie zaplanowało dramaturgię tegorocznych uroczystości na Westerplatte - ocenił we wtorek wiceszef MKiDN Jarosław Sellin, odnosząc się do nieudzielenia głosu podczas ceremonii prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz.
CZYTAJ TAKŻE:
W TVP Info wiceminister kultury był pytany o to, czy była konieczna zmiana charakteru uroczystości na Westerplatte w związku z 81. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Dotychczas organizatorem obchodów były władze Gdańska; od tego roku ceremonię na Westerplatte organizuje Wojsko Polskie.
To oczywiste, że rocznica wybuchu drugiej wojny światowej, którą upamiętniamy, bo Niemcy napadły na Polskę i ten pierwszy bój żołnierski, który się w ramach drugiej wojny światowej odbył między żołnierzami polskimi i atakującymi ich żołnierzami niemieckimi, powinna być organizowana przez Wojsko Polskie i właśnie od tego roku tak jest
— odpowiedział Sellin, przypominając też, że „to przecież żołnierze polscy walczyli przez pierwsze siedem dni walk na Westerplatte”.
Następcami tych żołnierzy polskich jest dzisiejsze Wojsko Polskie i zorganizowali to godnie, bardzo ceremonialnie, bardzo pięknie tak, jak to Wojsko Polskie potrafi (…). Nie można mówić, że jeżeli coś organizuje państwo polskie - MON i Wojsko Polskie - to jest to organizowanie jakiegoś swojego święta. To jest święto państwa i narodu polskiego
— podkreślił Sellin. Dodał, że mówienie o zawłaszczaniu uroczystości oznacza kwestionowanie demokratycznych wyników wyborów.
Sellin: Ministerstwo Obrony Narodowej zaplanowało właściwie, moim zdaniem, dramaturgię tego dzisiejszego wydarzenia
Wiceszef MKiDN był też pytany o to, dlaczego podczas uroczystości na Westerplatte nie mogła przemawiać prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Ministerstwo Obrony Narodowej zaplanowało właściwie, moim zdaniem, dramaturgię tego dzisiejszego wydarzenia. Przede wszystkim przemawiał zwierzchnik sił zbrojnych, czyli prezydent Polski Andrzej Duda, przemawiał też 92-letni kombatant, zresztą w bardzo przejmującej opowieści o tym, jak wyglądały te walki na Westerplatte - pan sędzia Bogusław Nizieński, przemawiał też polski żołnierz, który - jak to określono - powąchał prochu, czyli walczył w realnych walkach w Karbali - to znana historia heroicznej walki polskich żołnierzy w czasie misji zagranicznej, przemawiał też harcerz, czyli osoba, która zobowiązuje się do tego, żeby te tradycje heroicznej walki polskiego żołnierza przenosić na młode pokolenie i oczywiście modlitwa wojskowa kapelanów wojskowych
— relacjonował.
Myślę, że ta dramaturgia była absolutnie właściwa
— podkreślił Sellin.
Sellin: Uroczysty pogrzeb polskich obrońców z Westerplatte odbędzie się najprawdopodobniej w 2022 r.
Uroczysty pogrzeb polskich obrońców z Westerplatte, których identyfikację ogłoszono podczas uroczystości w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej, odbędzie się najprawdopodobniej w 2022 r. - zapowiedział we wtorek wiceszef MKiDN Jarosław Sellin.
Genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie poinformowali we wtorek, że zidentyfikowali szczątki pięciu polskich żołnierzy poległych na Westerplatte. Zostaną one pochowane na cmentarzu, który chce zbudować na półwyspie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Dzisiaj doszło do bardzo poruszającej i sensacyjnej historii - otóż z tych dziewięciu żołnierzy Westerplatte, których odkryliśmy w ramach badań archeologicznych rok temu, pięciu już zidentyfikowaliśmy dzięki pracy Muzeum II Wojny Światowej, Instytutowi Pamięci Narodowej, Pomorskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Szczecinie. Zidentyfikowaliśmy pięciu żołnierzy, znanych (teraz) z imienia i nazwiska
— mówił w TVP Info Sellin, przypominając, że w czasie porannych uroczystości na Westerplatte w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej wręczono noty identyfikacyjne rodzinom poległych obrońców Polski.
Czekamy jeszcze na identyfikację czterech pozostałych i kiedy już będziemy mieli całą dziewiątkę zidentyfikowaną, to dokonamy uroczystego pochówku na nowym cmentarzu, nowo zorganizowanym, również obejmującym ten teren, gdzie ci żołnierze spoczywali - 20-50 cm pod ziemią i od 80 lat nikt się tym nie zainteresował i nikt nie wiedział, że oni tam spoczywają - zrzuceni bezładnie przez Niemców do jam śmierci
— zwrócił uwagę Sellin.
Wiceszef MKiDN zapowiedział też uroczysty pogrzeb polskich obrońców z Westerplatte.
To będzie najprawdopodobniej rok 2022, kiedy odbędzie się ta uroczystość
— podał Sellin.
Zidentyfikowane szczątki żołnierzy, którzy walczyli na Westerplatte, odnaleziono w ubiegłym roku na terenie półwyspu Westerplatte podczas prac archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku). Wiceszef MKiDN zaznaczył też, że Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 będzie otwierane etapami dla zwiedzających w latach 2021-2026. „Finał w roku 2026” - podkreślił Sellin.
Identyfikacji szczątków dokonał Zakład Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Kierownik tego zakładu dr Andrzej Ossowski poinformował, że ustalono tożsamość pięciu żołnierzy, którzy w większości zginęli w Wartowni nr 5 zbombardowanej przez Niemców 2 września 1939 r. Wśród zidentyfikowanych są: kapral Jan Gębura, plutonowy Adolf Petzelt, kapral Bronisław Perucki, starszy strzelec Władysław Okrasa oraz legionista Józef Kita.
Identyfikacja 5 poległych żołnierzy z Westerplatte jest dla nas wyjątkowym wydarzeniem z kilku względów. Są to jedni z pierwszych żołnierzy września zidentyfikowani metodami genetycznymi, to bardzo ważne dla rodzin ofiar, że pamiętamy także o tych ofiarach i skutecznie doprowadzamy do ich odnalezienia i identyfikacji. Polska dzięki tym badaniom wchodzi do elitarnego grona państw takich jak USA czy Wielka Brytania, które to państwa poszukują i identyfikują swoich poległych mimo przeszło 70 lat od zakończenia II wojny światowej
— podkreślił w komunikacie Ossowski.
Od 2016 r. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku prowadzi na terenie półwyspu prace archeologiczne - to pierwsze kompleksowe badania tego terenu. Ich celem jest przebadanie możliwie największego obszaru dawnej składnicy. Po zakończeniu prac Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku chce utworzyć na tym terenie placówkę prezentującą historię tego miejsca i przebieg walk, do jakich doszło tu we wrześniu 1939 r.
81. rocznica wybuchu II wojny światowej
We wtorek mija 81 lat od wybuchu II wojny światowej, która była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości. Polska, której żołnierze uczestniczyli w większości kampanii wojennych na frontach całego świata, poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych. Do dzisiaj rozmiar strat i zakres represji nie jest dokładnie znany; historycy szacują, że Polska straciła ok. 5,9 mln swoich obywateli.
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/515696-sellin-mon-wlasciwie-zaplanowalo-dramaturgie-obchodow