Grunwald to symbol jagiellońskiej idei jednoczącej się Europy - unii Polski i Litwy. Solidaryzm obu narodów jest dla nas wskazówką, w jakim kierunku powinna iść Europa - napisał w środę w 610. rocznicę bitwy pod Grunwaldem premier Mateusz Morawiecki. Pod Grunwaldem odsłonięto dziś głaz pomnikowy poświęcony Litwinom.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Pod Grunwaldem odsłonięto głaz pomnikowy poświęcony Litwinom
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda odsłonił na Polach Grunwaldu głaz pomnikowy z wizerunkiem Pogoni, który upamiętania udział Litwinów w Bitwie pod Grunwaldem. Gintas Nauseda powiedział, że pomnik ten pieczętuje znakomite relacje obu krajów.
12-tonowy głaz pomnikowy jest ustawiony w głównej alei Pól Grunwaldzkich. Na kamieniu wyrzeźbiony jest herb Pogoni oraz napis:
Od narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo.
Prezydent Litwy odsłaniając pomnik przywołał herb Pogoni. Powiedział, że jest on „niezwykle drogi każdemu Litwinowi”. Nauseda przypomniał, że znak ten widnieje także w wielu szlacheckich herbach polskich.
To symbol odwagi i oddana naszych narodów
— mówił prezydent Litwy.
Prezydent Andrzej Duda, który towarzyszył prezydentowi Nauseda podczas odsłaniania głazu pomnikowego powiedział, że imponujący głaz na zawsze będzie „znakiem obecności i przyjaźni”, że będzie na Polach Grunwaldu świadczył o polsko-litewskim braterstwie.
To braterstwo krwi, ale i braterstwo wspólnych interesów. Jak ten głaz zostanie tu na zawsze, tak na zawsze będą Polskę i Litwę łączyły więzi braterstwa
— powiedział Andrzej Duda.
Pomnik ufundowała społeczność Litwy, która fundusze na jego budowę zebrała w zbiórce społecznej. Poświęcili go biskup senior warmiński Edmund Piszcz i biskup wileński Darius Trijonis. Inicjatorzy powstania pomnika złożyli w podstawie głazu kapsułę czasu.
Mateusz Morawiecki o wspólnocie interesów Polski i Litwy
Premier Morawiecki w środę podczas rocznicowych obchodów Bitwy pod Grunwaldem odwołując się do wydarzeń z historii Polski i Litwy, podkreślił „dzisiejszą wspólnotę interesów Republiki Litewskiej Rzeczypospolitej Polskiej”.
Jak dodał, „wspólna i niemal jednakowa strategia wobec interesów w Unii Europejskiej i pełna wspólnota w obszarze Sojuszu Północnoatlantyckiego, budowanie nowych, współczesnych wymiarów współpracy w obszarze Trójmorza, Via Karpatia, Via Baltica czy budowa interkonektorów gazowych czy połączeń elektroenergetycznych pozwolą Litwie uniezależnić się od poprzedniego systemu”.
Te działania są zarazem symboliczne, ale i bardzo konkretne, ponieważ są zapowiedzią współpracy, która rysuje się przed sojuszem litewsko-polskim w ramach Unii Europejskiej, w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego
— zaznaczył szef polskiego rządu.
Podkreślił, że sojusz Polski i Litwy „przyczyni się do dobrobytu, wzmocnienia siły i solidarności naszych dwóch państw, naszych dwóch narodów”.
Wpis premiera na Facebooku
Premier odniósł się również do tej rocznicy w mediach społecznościowych.
O bitwie pod Grunwaldem, której 610. rocznicę dzisiaj obchodzimy, usłyszałem po raz pierwszy od moich Rodziców, kiedy zobaczyłem obraz Jana Matejki. Nagromadzenie takiej ilości postaci skłębionych w walce zrobiło na mnie, 6-7 letnim dziecku, kolosalne wrażenie. Moi cicerones, czyli Rodzice, wyjaśnili mi, oczywiście na skalę mego wieku, znaczenie bitwy dla Polski
— zdradził premier.
Ocenił, że „zwycięstwo grunwaldzkie nad teutońskim parciem na wschód Europy było jedną z największych bitew w całym średniowieczu”.
Był to nie tylko sprawiedliwy triumf męstwa. To także majstersztyk planowania, dowodzenia, logistyki
— wskazał.
Przypomniał, że „jednym z arcybohaterów był też Mistrz Jarosław z Kozienic, budowniczy bezprecedensowego, pływającego mostu, po którym armia wraz z jedenastoma tysiącami wozów w ciągu jednego dnia przeprawiła się pod Czerwińskiem przez Wisłę”.
Manewr ten, na miarę zwycięstwa, zaskoczył przeciwnika!
— podkreślił.
Ale, jak napisał premier, „Grunwald to także symbol jagiellońskiej idei jednoczącej się Europy – unii Polski i Litwy, dzięki której można było przezwyciężać trudności do tej pory niezwyciężone”.
Solidaryzm obu narodów, na gruncie którego 150 lat po Grunwaldzie powstał olbrzymi organizm państwowy – Rzeczypospolita Obojga Narodów, jest dla nas wskazówką, w jakim kierunku powinna iść Europa
— zaznaczył.
Gliński: Tworząc sieć nowoczesnych muzeów pamiętamy o wielkim zwycięstwie pod Grunwaldem
Przy okazji przypadającej w środę 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem wicepremier Gliński napisał na Twitterze: „610 lat temu Polska i Litwa stanęły ramię w ramię w walce z potęgą krzyżacką. Tworząc sieć nowoczesnych muzeów pamiętamy o tym wielkim zwycięstwie!”.
Na Polach Grunwaldzkich budujemy muzeum, w którym powstanie m. in. sala rycerska, gdzie rekonstruktorzy znajdą swój dom
— dodał minister kultury.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/509442-uroczystosci-pod-grunwaldem-symbol-jagiellonskiej-idei
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.