Mszą świętą w intencji ofiar ludobójstwa, składaniem wieńców i kwiatów oraz apelem pamięci Instytut Pamięci Narodowej uczci w sobotę 77. rocznicę zbrodni wołyńskiej. W obchodach będzie uczestniczył wiceszef IPN Krzysztof Szwagrzyk. Z kolei wicepremier Jacek Sasin zapowiedział utworzenie w Chełmie Instytutu Prawdy i Pojednania wraz z muzeum poświęconego pamięci ofiar zbrodni wołyńskiej.
77. rocznica zbrodni wołyńskiej
W sobotę przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W obchodach w Warszawie weźmie udział zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.
IPN poinformował, że program uroczystości przewiduje Mszę świętą o godz. 10.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP oraz poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.
W południe odbędzie się ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
O godz. 13 zaplanowano wspólną modlitwę, apel pamięci połączony ze składaniem wieńców i wiązanek kwiatów przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP na terenie województw południowo-wschodnich w latach 1942-47.
Z kolei o godz. 13.45 odbędzie się ceremonia składania wieńców i wiązanek kwiatów przy Pomniku 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej przy Skwerze Wołyńskim (ul. Gdańska).
11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ma na celu upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej; zostało ustanowione na mocy uchwały Sejmu z 22 lipca 2016 roku.
W dniach 11 i 12 lipca 1943 r. miała miejsce kulminacja zbrodni wołyńsko-galicyjskiej, w wyniku której członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zamordowali na Wołyniu i we wschodniej Galicji, według szacunków IPN, ok. 100 tys. Polaków - mężczyzn, kobiet i dzieci.
IPN przypomina, że z okazji rocznicy Zbrodni Wołyńskiej zaprezentował i udostępnił Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej dostępną on-line na portalu zbrodniawolynska.pl w zakładce „Baza Ofiar”. Można tam znaleźć informacje o osobach zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich. Częścią przedsięwzięcia jest interaktywna mapa zbrodni, na której oznaczono miejsca śmierci powiązane z danymi ofiar i faktami opisanymi w bazie. Na chwilę obecną baza ma ok. 17 tys. wpisów i będzie sukcesywnie uzupełniana.
Materiały IPN dotyczące Zbrodni Wołyńskiej ukazują się pod poniższym linkiem.
Instytut Prawy i Pojednania w Chełmie
Utworzenie w Chełmie (Lubelskie) Instytutu Prawdy i Pojednania wraz z muzeum poświęconego pamięci ofiar zbrodni wołyńskiej zapowiedział w piątek minister aktywów państwowych wicepremier Jacek Sasin.*
To jest inicjatywa na miarę XXI wieku, która z Chełma uczyni centrum pamięci historycznej o polskich Kresach i o ofiarach polskich Kresów
—powiedział Sasin w piątek Chełmie podczas uroczystości pod pomnikiem „Piety Wołyńskiej” upamiętniającym Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich w latach 1943-45 przez ukraińskich nacjonalistów członków OUN-UPA.
Sasin i prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisali tam porozumienie o współpracy przy tworzeniu Instytutu.
W imieniu rządu zobowiązuję się dzisiaj do takiego praktycznego wsparcia realizacji tego przedsięwzięcia. To będzie wspólne przedsięwzięcie pana prezydenta Andrzeja Dudy, rządu Rzeczypospolitej Polskiej i władz samorządowych
—powiedział Sasin.
Prezydent: Mocno biło mi serce
Jutro obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach - Obywatelach II RP. Mocno biło mi serce, kiedy w 75. rocznicę zbrodni składałem wieniec w miejscu nieistniejącej już polskiej wsi na Wołyniu. Wieczna pamięć!
List prezydenta Andrzeja Dudy
Listy do uczestników uroczystości w Chełmie skierowali prezydent Andrzej Duda oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Rzeź wołyńska to jedna z najtragiczniejszych kart w historii naszego narodu w XX wieku. Pochłonęła ona 100 tysięcy ludzkich istnień, zabitych w okrutny sposób: kobiet i mężczyzn, niemowląt, dzieci i starców, mordowanych za niewybaczalną winę – za ich polskość.
Zbliża się właśnie rocznica „krwawej niedzieli” na Wołyniu, która stanowiła kulminację zbrodni. Siepacze OUN-UPA napadli wówczas na blisko sto miejscowości zamieszkałych przez Polaków, z premedytacją wykorzystując fakt, że bezbronnych, niespodziewających się ataku ludzi zgromadzonych w kościołach łatwiej będzie osaczyć i zgładzić. Skoordynowany charakter tej akcji nie pozostawia wątpliwości, że straszliwe działania wymierzone w Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-1945 były bezwzględną, ludobójczą czystką etniczną.
Nigdy nie zapomnimy o naszych zamordowanych Rodakach; zawsze będziemy czcić Ich pamięć, składać hołd Ich patriotyzmowi i wierności Ojczyźnie. Męczeństwo ofiar Wołynia poruszajaco symbolizuje pomnik „Piety Wołyńskiej”, przy którym gromadzą się Państwo w Chełmie co roku. Łączę się z Państwem w bolesnej refleksji i w modlitwie. Jest wspólną misją wszystkich nas, Polaków, aby przekazywać pamięć o zbrodni wołyńskiej kolejnym polskim pokoleniom, a także konsekwentnie odkrywać prawdę o tamtej tragedii i ukazywać ją światu.
Z satysfakcją przyjąłem wiadomość o inicjatywie utworzenia w Chełmie Instytutu Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Muzeum Pamięci Ofiar Wołynia. Bardzo mocno ją popieram, składając twórcom tego projektu wyrazy głębokiego uznania. Prawda o rzezi wołyńskiej jest niezbędnym filarem, na którym powinna się wspierać trwała, pełna wzajemnego szacunku i zrozumienia, świadoma wagi otaczających nas wyzwań współpraca polsko-ukraińska. Prawda łączy ludzi i narody, pozwala z najbardziej nawet bolesnych doświadczeń historii wyprowadzić nauki służące budowaniu pomyślnej przyszłości. Doskonale rozumiał to śp. Prezydent Lech Kaczyński. Jego postać i idee będą bardzo trafnie patronować podjętemu przez Państwa przedsięwzięciu. Życzę Państwu powodzenia w trudnej, lecz niezwykle potrzebnej misji wspólnego wraz z sąsiednim narodem ukraińskim odkrywania dziejowej prawdy i dalszego budowania na tym fundamencie polsko-ukraińskiej współpracy i dobrej przyszłości. Proszę przyjąć moje serdeczne pozdrowienia
—czytamy w liście prezydenta Andrzeja Dudy.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/508723-77-rocznica-zbrodni-wolynskiej-szczegoly