Kolegium IPN wybrało we wtorek swoje władze; na stanowisku przewodniczącego pozostał prof. Wojciech Polak. Wybrano również wiceszefów Kolegium IPN - zostali nimi ponownie dr hab. Sławomir Cenckiewicz, prof. Piotr Franaszek i prof. Tadeusz Wolsza.
O wyborze swojego kierownictwa na roczną kadencję Kolegium IPN poinformowało w uchwale opublikowanej na stronie Instytutu.
Kolegium IPN jest organem opiniodawczo-doradczym prezesa Instytutu. Ponadto ogłasza i przeprowadza konkurs na stanowisko prezesa Instytutu, a następnie wnioskuje o powołanie wybranej osoby przez parlament.
Kolegium przyjmuje roczne sprawozdania prezesa z działalności IPN, wyraża opinię o kandydatach na stanowiska kierownicze w IPN, opiniuje i rekomenduje kierunki działalności i programy badawcze IPN, zatwierdza zasady ewidencjonowania, przechowywania, opracowywania, zabezpieczania, udostępniania i publikowania dokumentów. Zajmuje również stanowisko w sprawach ważnych dla Instytutu Pamięci Narodowej.
Sylwetka prof. Wojciecha Polaka
Prof. Wojciech Polak jest historykiem, urodził się 22 lutego 1962 r. w Olsztynie.
W 1980 r. zaczął studia historyczne na UMK w Toruniu. W 1985 r. uzyskał stopień magistra i rozpoczął pracę w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu. Pracę doktorską „Polityka Rzeczypospolitej wobec Moskwy w latach 1607–1613” obronił w 1994 r. W tym samym roku został zatrudniony na stanowisku adiunkta. Jeszcze w 1995 r. jego doktorat ukazał się drukiem pt. „O Kreml i Smoleńszczyznę”. W 2003 r. opublikował w Wydawnictwie UMK obszerną rozprawę „Czas ludzi niepokornych. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy +Solidarność+ i inne ugrupowania niezależne w Toruniu i Regionie Toruńskim (13 XII 1981–4 VI 1989)”. Stała się ona podstawą jego habilitacji. Kolokwium habilitacyjne odbyło się na Wydziale Nauk Historycznych UMK 6 stycznia 2004 r.
Od listopada 2004 r. Wojciech Polak pracował w Instytucie Politologii UMK, od października 2005 r. był kierownikiem Zakładu Systemów Politycznych. W maju 2005 r. został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego UMK. Dnia 29 lutego 2008 r. otrzymał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego tytuł profesora nauk humanistycznych. Obecnie zatrudniony jest na stanowisku profesora zwyczajnego UMK na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie.
Obecnie kieruje tam Katedrą Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W ostatnich latach prowadzi badania dotyczące głównie dziejów PRL (stan wojenny w Polsce, działalność Służby Bezpieczeństwa, relacje państwo–Kościół, historia opozycji demokratycznej i Solidarności, relacje polsko-rosyjskie od XVI w.). Ich owocem jest m.in. 25 książek autorskich na ten temat, publikowanych w latach 2003–2020.
Od 1980 r. był członkiem NZS Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W lutym 1981 r. został członkiem Zarządu Uczelnianego NZS UMK. Działalność podziemną w NZS prowadził także po wprowadzeniu stanu wojennego, był członkiem podziemnego Tymczasowego Zarządu Uczelnianego NZS UMK. Równocześnie przez całe lata osiemdziesiąte współpracował ze strukturami podziemnymi Solidarności Regionu Toruńskiego i Regionu Olsztyńskiego (m.in. drukowanie gazetek, kolportaż, działalność publicystyczna). W 2016 r. został powołany w skład Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/507136-prof-wojciech-polak-ponownie-wybrany-szefem-kolegium-ipn