Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła w niedzielę na krakowskim Cmentarzu Rakowickim kwiaty na grobie jednego z najwybitniejszych polskich filozofów Romana Ingardena w 50 rocznice jego śmierci.
Rozsławił filozofię polską na cały świat
Witek po złożeniu kwiatów na grobie podkreśliła, że 13 czerwca ubiegłego roku Sejm ustanowił rok 2020 rokiem Romana Ingardena.
Ponieważ byłam dzisiaj w Oświęcimiu, mam swoją aktywność w Krakowie, więc nie mogło mnie tutaj nie być
— zaznaczyła.
Bardzo się cieszę, że mogłam z wnukiem pana profesora i z jego uczniem złożyć tutaj wieniec na grobie profesora Ingardena
— dodała marszałek.
Myślę, że warto pamiętać o tym, że mieliśmy wspaniałych przedstawicieli polskiej nauki, kultury, sztuki w okresie międzywojennym, a pan profesor - jako jeden z najwybitniejszych polskich filozofów - rozsławił filozofię polską, nie tylko na Europę, ale na cały świat
— podkreśliła marszałek Sejmu.
Dzisiaj mogłam mu złożyć hołd, z czego się bardzo cieszę
— zaznaczyła.
50 rocznica śmierci Romana Ingardena
Roman Ingarden urodził się w 1893 r. w Krakowie. Studiował matematykę i filozofię we Lwowie i w Getyndze, a także w Wiedniu i Fryburgu Bryzgowijskim. Promotorem jego pracy doktorskiej, obronionej w 1918 r., był Edmund Husserl. Roman Ingarden od 1933 r. był profesorem na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Po wojnie pracował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Był także członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk.
Roman Ingarden pozostawił po sobie imponujący dorobek, w skład którego wchodzą książki, artykuły, przekłady i archiwum rękopisów, o szerokim zakresie tematycznym: od filozofii literatury przez estetykę i teorię poznania po ontologię. Choć punktem wyjścia jego prac była fenomenologia, z czasem wypracował własny, oryginalny styl myślenia oraz terminologię wzbogacającą polski język filozofii.
Pamięć o Romanie Ingardenie
W przeddzień 50. rocznicy śmierci Romana Ingardena na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona okolicznościowa iluminacja upamiętniająca tego wybitnego polskiego filozofa.
kpc/PAP/prezydent.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/504666-50-rocznica-smierci-wybitnego-polskiego-filozofa