Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL jest kustoszem pamięci rtm. Witoldzie Pileckim. W poniedziałek, 25 maja przypada 72. rocznica śmierci tego wielkiego Polaka.
To nieprzeciętna postać w polskiej historii. Jego całe życie było świadectwem służby i odwagi, która wynikała z miłości do Polski. Choć ciągle czekamy na jego szczątki, to wiemy, że Pan Rotmistrz jest obecny w naszym życiu i stanowi inspirację dla wielu działań. Zapraszam serdecznie na Rakowiecką, gdzie nastąpił ostatni etap jego ziemskiego życia – po tym wszystkim, co zrobił dla Polski był tam więziony, brutalnie przesłuchiwany i zamordowany strzałem w tył głowy przez więziennego kata Piotra Śmietańskiego
— mówi Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
Program uroczystości na Rakowieckiej będzie w tym roku, niestety skromniejszy z powodu rygoru sanitarnego związanego z epidemią koronawirusa, ale organizatorzy w miarę możliwości zachęcają do udziału.
25 maja 2020 r.- Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ul. Rakowiecka 37 w Warszawie
10:00-16:00 – zwiedzanie więziennej celi rtm. Witolda Pileckiego w X Pawilonie
Udział tylko po wcześniejszym zgłoszeniu w sekretariacie Muzeum i ustaleniu godziny zwiedzania (tel. 22 640 83 73). Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się w grupach od 5 do 10 osób, wpuszczanych na teren Muzeum, co 30 min. Wymagane maseczki i rękawiczki ochronne.
16:30 -19:30 – składanie przez 3-osobowe delegacje wieńców pod Ścianą śmierci
Udział po wcześniejszym zgłoszeniu w sekretariacie Muzeum w asyście pracownika Muzeum (tel. 22 640 83 73). Wymagane maseczki i rękawiczki ochronne.
20:00-21:00 – Msza św. w intencji rtm. Witolda Pileckiego i jego podkomendnych
Udział rodzin Rotmistrza i jego podkomendnych oraz zaproszonych gości. Ze względu na stan pandemii uroczystość ma charakter zamknięty. Wymagane maseczki i rękawiczki ochronne.
21:30 (godzina śmierci rtm. Witolda Pileckiego) – odsłonięcie pamiątkowej tablicy ufundowanej przez żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Stowarzyszenie Historyczne 11 Grupy Operacyjnej NSZ.
Wymagane są maseczki i rękawiczki ochronne. Każdej osobie wchodzącej na teren Muzeum będzie sprawdzana temperatura.
Zapraszamy.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/501345-pamietajmy-o-pileckim-zapraszamy-na-rakowiecka?fbclid=IwAR11rkonbqqqjoxMWkqzQOH_rgvWKS7KmCS9EE62sTqpJgqvFAwyMPqSO4s