„19 kwietnia 2020 roku - 77. rocznica wybuchu Powstania w Gettcie Warszawskim. Chwała Bohaterom!” - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Politycy z różnych opcji upamiętniali rocznicę okolicznościowymi wpisami w mediach społecznościowych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Prezydent wspomina bohaterów
19 kwietnia 2020 roku - 77. rocznica wybuchu Powstania w Gettcie Warszawskim. Chwała Bohaterom! #Pamietamy 19th april 2020 - 77th anniversary of the Warsaw Ghetto Uprising. Glory to the Heroes! #NeverForget
— napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
Kwiaty od premiera i prezydenta
Premier złożył kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Wieniec z biało-czerwoną wstęgą został złożony także w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy. Na profilu twitterowym Kancelarii Prezydenta napisano:
Wieczna cześć i chwała Bohaterom Powstania w warszawskim getcie.
Mateusz Morawiecki wspomniał bohaterów getta również we wpisie na Twitterze.
Powstanie w Getcie było przejawem ogromnej odwagi, ale jednocześnie krzykiem rozpaczy Żydów, którzy każdego dnia byli mordowani przez niemieckich oprawców. Dziś wspominamy nie tylko tę odwagę, ale także chęć wolności, dla której tak wielu poświęciło swoje życie
— napisał premier.
Wicepremier Gliński: „Będziemy zawsze pamiętać”
Wicepremier Gliński napisał z kolei, że „Polscy Żydzi rozpoczęli bohaterską walkę o życie i godność”.
Cześć i chwała wszystkim uczestnikom powstania i tym, którzy udzielali im wsparcia!
— dodał.
Ocenił, że „historia Powstania w Getcie przez lata, zwłaszcza w PRL, była przemilczana i poddana manipulacjom”.
Chcemy znać historię losu Żydów w piekle, jakie zgotowali im na naszej ziemi niemieccy okupanci. Dlatego powołaliśmy Muzeum Getta Warszawskiego. Będziemy zawsze pamiętać
— podkreślił wicepremier.
Marszałek Sejmu: „Bronili godności i człowieczeństwa”
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreśliła, że powstańcy „bronili godności i człowieczeństwa”.
77 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Wspomnijmy dziś bohaterskich powstańców. Oni będą żyć dopóty, dopóki my zachowamy pamięć o Nich
— dodała.
Z kolei wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski zaapelował:
uczcijmy pamięć osób, które zginęły w heroicznej walce o wolność i człowieczeństwo.
Do pamięci o powstańcach, którzy „podjęli nierówną, bohaterską walkę o godność i honor” zachęcała również kandydatka KO na prezydenta, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Przewodniczący PO Borys Budka napisał natomiast: „77 lat temu wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim. W walce o godność zginęły tysiące niewinnych ludzi”.
Dziś łączy nas pamięć
— wskazał.
Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń zacytował na swoim profilu na Facebooku słowa Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w getcie:
Ci, którzy polegli, spełnili swoje zadanie do końca, do ostatniej kropli krwi, która wsiąkła w bruk getta warszawskiego. My, którzy ocaleli, Wam pozostawiamy to, by pamięć o nich nie zginęła.
Poinformował także, że wraz z członkiniami Lewicy złożył kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta i przy Kopcu Mordechaja Anielewicza.
Z kolei szef kancelarii premiera Michał Dworczyk opublikował na swoim profilu na Twitterze fragment grafiki znaczka pocztowego - wydanego przez Pocztę Izraelską w 2013 r. w 70 rocznicę powstania - przedstawiający powstańców z getta, którzy trzymają flagi polską i żydowską, i napisał:
Warto pamiętać - tego dnia nad Warszawskim Gettem załopotały na wietrze dwie flagi…
Powstanie w getcie warszawskim
Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór oddziałom SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.
W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.
kb/PAP/Twitter
*
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/496450-pad-wspomina-powstancow-getta-chwala-bohaterom