1054 lat temu, 14 kwietnia, w Wielką Sobotę odbył się chrzest Mieszka I; miejsce ceremonii do dziś budzi spory historyków, część z nich wskazuje na Ostrów Lednicki, inni na Poznań, Gniezno, są również opinie, że Mieszko I przyjął chrzest w Ratyzbonie.
Jednak datę roczną - 966 rok - podaję większość roczników, zapisujących zwykle pod rokiem 965 słynne zdanie Dubrouka ad Mesconem venit (Dobrawa przybyła do Mieszka), a w roku kolejnym właśnie Mesco dux baptizatur (książę Mieszko ochrzcił się).
Chrystianizacja ziem polskich
Powszechnie przyjmuje się, iż chrystianizacja ziem polskich trwała aż do początków XIII w., choć według źródeł kościelnych poprzednie religie słowiańskie nadal usilnie zwalczano aż do wieku XVII.
Mieszko I przyjął chrzest w obrządku rzymskim. Chrzest władcy i erygowanie niezależnego biskupstwa zrównały państwo gnieźnieńskie z chrześcijańskimi krajami Europy i związały Polskę z zachodnim kręgiem kultury chrześcijańskiej.
Mieszko I po przyjęciu chrztu stał się równy władcom chrześcijańskim. Mógł zawierać przymierza i sojusze. Przyjęcie chrztu umacniało też znaczenie władcy wobec poddanych. Kościół głosił bowiem, że władza księcia pochodzi od Boga i każde wystąpienie przeciwko władzy uznawano za grzech.
Rozwój państwa polskiego
Do Polski, po przyjęciu chrześcijaństwa, coraz liczniej przybywali duchowni. Uczyli ludzi nowej religii oraz służyli pomocą władzy. W tamtych czasach jedynie duchowni potrafili czytać i pisać. Przede wszystkim znali łacinę, którą posługiwali się m.in. w kontaktach międzynarodowych. Klasztory i kościoły były ośrodkami życia intelektualnego i artystycznego. Duchowni znali również tajniki uprawy roli, to oni nauczyli Polan melioracji podmokłych terenów, zastosowali nowe narzędzia, co bardzo przyczyniło się do rozwoju gospodarki rolnej.
Po rozpowszechnieniu chrześcijaństwa zaczęto wznosić pierwsze kościoły, w związku z czym pojawił się nowy rodzaj zapotrzebowania na malarstwo i rzeźbę sakralną.
Wywieś flagę
Akcja Katolicka w Polsce wraz z Fundacją „Słowo” zaprasza 14 kwietnia do świętowania Chrztu Polski poprzez akcję „Wywieś flagę”. W czasie epidemii chcemy przypomnieć Polakom, jak ważne jest odniesienie do wartości chrześcijańskich – wyjaśniła PAP prezes AK w Polsce Urszula Furtak.
Podkreśliła, że akcja „Wywieś flagę” jest bardzo prosta i jednocześnie bezpieczna. Przypomniała, że plany tegorocznych obchodów miały być bogate, ale stan epidemii uniemożliwił realizację różnych pomysłów.
Trwały fundament dziejów
Powiedziała, że „tak jak dla każdego chrześcijanina ważny jest sakramentu chrztu świętego, który wszczepiając go w Kościół czyniąc z niego Dziecko Boga, tak ważny był również chrzest w dziejach naszego narodu”.
To, co uczynił 1054 lat temu, władca Mieszko I, było położeniem trwałego fundamentu pod budowę dziejów naszej Ojczyzny. Dzięki jego decyzji nasza narodowa historia była budowana na wartościach chrześcijańskich. Nie możemy o tym nigdy zapomnieć. Trzeba nam wciąż na nowo powracać do źródła, do chrztu
— powiedziała Furtak.
Zwróciła uwagę, że w czasie epidemii członkowie Akcji Katolickiej starają się wspierać służby medyczne, osoby starsze oraz duchowieństwo. Przyznała, że spory odsetek członków stowarzyszenia to osoby w wieku chronionym, które nie mogą wychodzić na zewnątrz.
W tych tygodniach Akcja Katolicka w Polsce staje się wielki zakonem kontemplacyjnym, który poprzez modlitwę i działania w mediach społecznościowych, stara się wspierać świeckich i duchownych w ich życiu i posłudze. Gdyby zabrakło tej naszej tarczy modlitewnej, wielu osobom walczącym z epidemią byłoby jeszcze ciężej
— powiedziała.
Poinformowała, że w diecezjach, gdzie Akcja Katolicka ma wiele oddziałów parafialnych, członkowie stowarzyszenia w sposób aktywny włączają się w działania parafialnych zespołów Caritas pomagając osobom starszym i szyjąc maseczki.
9 kwietnia 2019 r. w Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa „Święto Chrztu Polski”. Na jej mocy święto to jest świętem państwowym i obchodzone jest 14 kwietnia.
wkt/PAP/wikipedia.pl/ dzieje.pl
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/495711-1054-lata-temu-polska-stala-sie-panstwem-chrzescijanskim