„Izrael prowadzi politykę globalną, do której potrzebuje Rosji - nie tylko w perspektywie konfliktu z Iranem. Antypolska nagonka może być dla obydwu stron korzystna, bo nie zapominajmy, że osławiony Fort Trump jeszcze nawet nie zaczął u nas powstawać. Rosja zrobi wszystko, żeby nie powstał. Środowiskom żydowskim zaś także łatwiej byłoby ściągać odszkodowania od narodu uznanego za sprawców” -
— tak redaktor naczelny tygodnika „Idziemy, ksiądz Henry Zieliński, komentuje sens zorganizowanym przez Mosze Kantora obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz w Yad Vashem. W felietonie zatytułowanym „w cieniu krematoriów”, ksiądz Zieliński stwierdza także, cytując Szewaha Weissa, że w istocie „otwarto właśnie kantor z historią, gdzie za pieniądze i politykę sprzedaje się prawdę”.
Redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” zauważa, że na obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz przyjadę delegacje niższego szczebla niż te, które udały się do Jerozolimy. Podkreśla jednak, że mimo to warto zadać przybyłym sześć ważnych pytań:
Dlaczego tylko w Polsce za pomoc Żydom Niemcy wymierzali bez sądu karę śmierci, podczas gdy w innych krajach wystarczyła kara administracyjna?
Jaki cel mieli oszczędni i wyrachowani Niemcy w zwożeniu Żydów z Budapesztu, Aten, Paryża i całej Europy, aby ich uśmiercić właśnie w Polsce?
Dlaczego pierwsze na naszych ziemiach obozy koncentracyjne ruszyły już we wrześniu 1939 roku, i dla kogo były przeznaczone?
Dlaczego wcześniej niż Endlösung były masowe egzekucje na polskich elitach w Piaśnicy, Palmirach czy aresztowania krakowskich profesorów?
Dlaczego to wszystko musiało poprzedzić pierwsze transporty ludności żydowskiej do Auschwitz (1942 rok)?
Wreszcie, dlaczego Polacy, w odróżnieniu do Niemców i Austriaków, po zakończeniu wojny nie zniszczyli na swoim terenie pozostałości niemieckich obozów koncentracyjnych?
Pytania te z pewnością warto nie tylko zadać przybyłym do Auschwitz delegacjom, ale także zachować. Bo walka o nasze dobre imię dopiero się rozpoczyna.
Prej
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/484135-szesc-waznych-pytan-kszielinskiego-do-delegacji-w-auschwitz