Ppłk Antoni Olechnowicz „Pohorecki”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, ppor. Lucjan J. Minkiewicz „Wiktor” oraz kpt. Henryk Borowski „Trzmiel” zostali upamiętnieni na tablicy, którą odsłonięto na murze pamięci w powstającym w Warszawie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
W uroczystości wzięli udział m. in. Lidia Lwów-Eberle, sanitariuszka 5 Brygady Wileńskiej AK oraz Józef Olechnowicz, jeden z synów ppłk. Olechnowicza.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Pamiątkową tablicę zdobią słowa mjr. Szendzielarza „Łupaszki”.
Nie jesteśmy żadną bandą, tak, jak nazywają nas wyrodni synowie naszej Ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich, my walczymy o świętą sprawę, za wolną, niezależną, sprawiedliwą i prawdziwie demokratyczną Polskę.
Upamiętnieni niezłomni żołnierze Armii Krajowej zostali zamordowani przez komunistów w więzieniu na Rakowieckiej 8 lutego 1951 roku. Ich szczątki odnaleziono na „Łączce”, wszystkie spoczywały w jednym dole śmierci.
Lidia Lwow-Eberle i Józef Olechnowicz to bohaterowie filmów Arkadiusza Gołębiewskiego, syn ppłk. Olechnowicza był jednym z głównych postaci filmu „Dzieci kwatery Ł”.
Inicjatorem pamiątkowej tablicy jest Wileńsko-Nowogrodzki Okręg Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którego prezesem jest dr Kazimierz Krajewski.
WUj
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/475076-tablica-poswiecona-zolnierzom-lupaszki-na-rakowieckiej