18 września w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki odbyła się promocja książki Justyny Błażejowskiej „Ta historia wciąż trwa. Wspomnienia Jana Olszewskiego”. O książce i jej bohaterze rozmawiali: minister Piotr Naimski, minister Antoni Macierewicz oraz autorka dr Justyna Błażejowska.
Relacja ukazała się na stronie Blogpress.pl
Złożona z 22 obszernych rozdziałów książka jest efektem 29 rozmów przeprowadzonych prze dr Justynę Błażejowską z premierem Olszewskim. To zarazem świadectwo życia jednego z najwybitniejszych polskich polityków XX wieku. Premier Jan Olszewski wspomina dzieciństwo, przyjaciół i kolegów, okres II wojny światowej oraz lata powojenne aż do 1957 r. (zamknięcie czasopisma „Po Prostu”). Nie zabrakło jednak wydarzeń lat. 80. i 90.: zamordowania ks. Stefana Niedzielaka, wysunięcia przez Lecha Wałęsę w 1992 r. koncencji NATO-bis czy lustracji.
Ta historia trwa i będzie trwać
— powiedziała autorka, nawiązując do tytułu książki.
Dopóki będzie trwać pamięć o osobie Pana Premiera, o jego dokonaniach na płaszczyźnie starań o polską niepodległość. I będzie trwać póki będą kontynuatorzy jego idei.
Zaznaczyła, że ta książka to dopiero pierwsza część opowieści o premierze Janie Olszewskim. Udało się zarejestrować jeszcze kilkadziesiąt rozmów, które czekają na opracowanie.
Jan Olszewski to jest ten polityk polski, który z pozycji premiera jasno i bezkompromisowo postawił publicznie w nowej Polsce kwestię niepodległości
— podkreślił Piotr Naimski. Przypomniał, że rząd premiera Olszewskiego był rządem koalicyjnym i mniejszościowym, ale premier od razu na początku swojego urzędowania powiedział, że Polska musi znaleźć się wśród wolnych narodów Zachodu, musi znaleźć swoje miejsce w sojuszu północnoatlantyckim.
Deklaracja, że Polska ma znaleźć się w NATO była deklaracją, że w Polsce system parlamentarny, demokratyczny będzie w pełni respektowany, i że system gospodarczy Polski będzie podobny do tego, który jest w rozwiniętych krajach zachodniej Europy i USA. (..) Ta deklaracja nadawała nowy ton polskiemu myśleniu o polityce w tamtym czasie.
Drugim elementem była kwestia prywatyzacji, która była wówczas (lata 1990-1991) de facto oddawaniem polskiego majątku narodowego, premier Olszewski postanowił to zahamować. Minister Naimski przypomniał także rolę rządu Olszewskiego w sprawie wyprowadzenia wojsk radzieckich z Polski.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest dziedzicem tej myśli politycznej wówczas uzewnętrznionej
— dodał Naimski.
Ten wspólny mianownik dla obozu niepodległościowego jest niewzruszalny.
I podkreślił:
To co mamy dzisiaj: większościowy rząd obozu Zjednoczonej Prawicy - Prawa i Sprawiedliwości to jest bezcenne. (..) Ten rząd, który mamy od czterech lat, to jest pierwszy rząd od 1918 roku, który faktycznie jest rządem jednej formacji politycznej, która wzięła w całości odpowiedzialność za Polskę.
Jak zauważył, jeśli społeczeństwo udzieli rządzącej formacji politycznej mandatu na kolejne cztery lata, ma szansę zrealizować się wizja która ma korzenie opisane w tej książce.
Minister Antoni Macierewicz w czasie spotkania odpowiadał m.in. na pytania o lustrację.
Relacja: Margotte i Bernard
WIĘCEJ ZDJĘĆ
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/467351-ta-historia-wciaz-trwa-wspomnienia-jana-olszewskiego