Jak poinformował „Nasz Dziennik”, cytując wiceprezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka, w ciągu najbliższych tygodni Instytut Pamięci Narodowej ogłosi konkurs na nowy Panteon Narodowy w kwaterze na Łączce.
Ogłoszenie konkursu zbiegnie się w czasie z zaplanowaną na niedzielę 22 września uroczystością pogrzebową 22 bohaterów walczących o wolną Polskę, zamordowanych przez władze komunistyczne w mokotowskim więzieniu.
Historyk ma nadzieję, że nowe mauzoleum nie będzie wzbudzało polemik tak jak obecny Panteon, któremu zarzuca się, że jest zbyt skromny, a szczątki Żołnierzy Wyklętych spoczywają w małych schowkach i że zasługują na godniejsze upamiętnienie.
Mam nadzieję, że ten konkurs wyłoni koncepcję taką, która nie będzie budziła żadnych kontrowersji, a dla każdego będzie oczywiste, że mauzoleum, które stanie na Łączce, dla wszystkich będzie godnym miejscem upamiętnienia polskich bohaterów
— mówi prof. Szwagrzyk.
IPN zaprasza na uroczystości pogrzebowe
Uroczystości rozpocznie Msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego. Następnie szczątki ofiar komunizmu odnalezione na Łączce zostaną przewiezione w orszaku na cmentarz Powązkowski w Warszawie, gdzie odbędą się uroczystości pogrzebowe na terenie kwatery „Ł”.
Będzie to uroczystość o charakterze państwowym. Nadajemy temu najwyższą rangę. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby oddać hołd naszym bohaterom, do uczestnictwa w tej niedzielnej uroczystości pogrzebowej. Pogrzeb po wielu, wielu latach
— mówi szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
W uroczystościach pogrzebowych 22 września udział wezmą rodziny żegnanych bohaterów, przedstawiciele władz, instytucji państwowych i organizacji patriotycznych – informuje IPN w specjalnie wydanym komunikacie, zapraszając na uroczystości.
Msza św. w katedrze rozpocznie się o godz. 13.00, a uroczystości na cmentarzu Wojskowym na Powązkach o 15.30.
Wśród pochowanych będzie m.in. kpt. Lech Neyman ps. „Butrym”, żołnierz Wojska Polskiego i Narodowych Sił Zbrojnych, odznaczony orderem Virtuti Militari. Został aresztowany wraz ze Stanisławem Kasznicą, ostatnim komendantem NSZ, skazany na karę śmierci i zamordowany w 1948 roku.
Na Łączce spoczną również szczątki por. Zygmunta Jezierskiego ps. „Jastrząb”, „Orzeł”, żołnierza AK i NSZ, zamordowanego w 1949 roku, Lucjana Minkiewicza ps. „Wiktor”, żołnierza AK, walczącego w 5. Wileńskiej Brygadzie AK mjr. „Łupaszki”, i żołnierza oddziału mjr. Hieronima Zapory – por. Romana Grońskiego ps. „Żbik”, zamordowanego w 1949 roku.
W wyniku prac Instytutu Pamięci Narodowej w kwaterze „Ł” i „ŁII” cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie w latach 2012-2017 ujawniono szczątki ok. 300 osób.
Do tej pory udało się zidentyfikować 71 z nich. Poprzednia uroczystość pogrzebowa, podczas której pożegnano 35 zidentyfikowanych ofiar, odbyła się 27 września 2015 roku
— przypomina IPN. Prace identyfikacyjne nadal trwają i jeszcze w tym roku mają być znane kolejne nazwiska ofiar komunistycznego terroru.
aw/Nasz Dziennik/Radio Maryja/IPN
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/464394-ipn-oglosi-konkurs-na-nowy-panteon-na-laczce