75 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, które było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Zapraszamy Państwa do przeżywania razem z nami uroczystości związanych z upamiętnieniem tego bohaterskiego zrywu. Na portalu wPolityce.pl przez cały dzień będziemy je dla Państwa relacjonować. PAMIĘTAMY!
1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. W związku z 75. rocznicą wybuchu Powstania zaplanowano liczne uroczystości związane z upamiętnieniem tego bohaterskiego zrywu.
RELACJA
22:20 Na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonęło Ognisko Pamięci
Na Kopcu Powstania Warszawskiego na stołecznym Czerniakowie w czwartek wieczorem rozpalono Ognisko Pamięci. Zgodnie z tradycją będzie płonęło przez 63 dni, czyli tyle, ile trwał powstańczy zryw w 1944 roku.
Jest coś symbolicznego, że każdego 1 sierpnia spotykamy się tutaj na gruzach Warszawy, rozpalając Ognisko Pamięci. Ognisko, którego blask jest nie tylko upamiętnieniem ofiary, jaką ponieśli żołnierze Powstania Warszawskiego, ale także przypomnieniem młodemu pokoleniu o wartościach, jakie przyświecały powstańcom
—mówił podczas uroczystości burmistrz stołecznej dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski.
22:00 Zakończył się koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”
Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki wzięli udział w czwartkowym śpiewaniu powstańczych piosenek. Koncert na pl. Piłsudskiego pt. „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” był częścią obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. We wydarzeniu wzięli udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski i powstańcy m.in. pułkownik Waldemar Nowakowski ps. Gacek. Na koniec koncertu publiczność odśpiewała Hymn Polski.
W tym roku warszawiacy wykonali wspólnie kilkanaście piosenek, m.in. „Warszawo ma”, „Warszawskie dzieci”, „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, „Pałacyk Michla”, „Warszawianka”, „Modlitwa Obozowa”. Tak jak rok temu towarzyszyła im orkiestra pod dyrekcją Jana Stokłosy. Wystąpił także chór oraz troje solistów - Natalia Piotrowska, Sebastian Machalski i Kuba Jurzyk. Pomiędzy piosenkami wyświetlane były wspomnienia powstańców np. Anny Grabowskiej - Pogonowskiej „Hanki”.
21:30
Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, gmach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów został podświetlony na biało-czerwono.
20:30 Na pl. Piłsudskiego w Warszawie rozpoczął się właśnie koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.
20:20
Środowiska kombatanckie i wojewoda małopolski podczas krakowskich uroczystości z okazji 75-lecia powstania warszawskiego upomnieli się o budowę pomnika AK w Krakowie. „Niech nasza obecność tutaj będzie też głosem wołania o upamiętnienie żołnierzy AK” – mówił wojewoda.
W Krakowie oficjalne uroczystości z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego odbyły się w czwartek przy grobie nieznanego żołnierza na pl. Matejki. W wieczorze udział wzięli m.in. Wojsko Polskie, władze wojewódzkie i samorządowe, IPN, a także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.
19:50
Od czwartku przed główną siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU) w Nowym Jorku powiewa flaga z kotwicą Polski Walczącej. W uroczystości wciągnięcia jej na maszt uczestniczył m.in. powstaniec warszawski Mieczysław Madejski.
„Jest naszym obowiązkiem, Polaków czy też Amerykanów polskiego pochodzenia, nie tylko kultywowanie pamięci o narodowych bohaterach i bohaterskich zrywach niepodległościowych, ale też przekazanie tej pamięci następnym pokoleniom i innym mieszkańcom Stanów Zjednoczonych” – głosi odczytane zgromadzonym na uroczystości przesłanie dyrektora wykonawczego PSFCU Bogdana Chmielewskiego.
19:15 Polacy z Wilna i Budapesztu oddali hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Minuta ciszy w godzinę „W” na Górze Trzech Krzyży
Minutą ciszy w godzinę „W” w Wilnie, na Górze Trzech Krzyży, oddano w czwartek hołd powstańcom warszawskim. Uczczono też pamięć uczestników powstania wileńskiego, które wybuchło na początku lipca 1944 r.
Zapaleniem zniczy oraz złożeniem kwiatów na mogiłach polskich lotników RAF, którzy zginęli, dostarczając zaopatrzenie uczestnikom powstania warszawskiego, uczczono we wtorek w godzinę „W” w Solymar, pod Budapesztem, 75. rocznicę wybuchu powstania.
CZYTAJ WIĘCEJ: Polacy z Wilna i Budapesztu oddali hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Minuta ciszy w godzinę „W” na Górze Trzech Krzyży
19:10 Premier złożył wieniec pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach
Premier Mateusz Morawiecki w czwartek złożył wieniec pod pomnikiem Gloria Victis i zapalił znicze w kwaterze na Łączce na Powązkach. W stolicy trwają obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
1 sierpnia o godzinie 17:00 cała Warszawa oraz tysiące polskich miast i wsi zatrzymuje się, by oddać hołd tym, którzy przelali krew w walce o wolność Polski. 75 lat temu Powstanie Warszawskie było wyrazem polskiego buntu wobec niemieckiej okupacji. Cześć i chwała Bohaterom!
—podkreślił premier we wpisie na Twitterze.
19:00
Policja usunęła z placu Krasińskich protestujących przeciwko Marszowi Powstania Warszawskiego. Wcześniej zarówno funkcjonariusze, jak i urzędnicy miejscy zwracali się do tych osób o odsunięcie się i nieblokowanie zgromadzenia - przekazał PAP asp. sztab. Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji.
19:00
Marsz dotarł do placu Krasińskich.
18:50
Uczestnicy Marszu Powstania Warszawskiego skandują m.in. „śmierć wrogom ojczyzny” oraz „Jeden pocisk - jeden Niemiec”.
17:20
Z ronda Dmowskiego w Warszawie wyruszył Marsz Powstania Warszawskiego. Doszło do pierwszych prowokacji. Na jednym z hoteli wywieszono tęczową flagę z wpisanym w nią znakiem Polski Walczącej.
17:00
W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego syreny zawyły w stolicy także na Wiśle. Kilkadziesiąt łodzi, żaglówek i innych jednostek pływających wzięło udział w uroczystym rejsie i punktualnie o godz. 17 stanęło w nurcie rzeki, by minutą ciszy oddać hołd powstańcom.
17:00. W godz. „W”, o której 75 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, w stolicy rozległ się dźwięk syren w hołdzie uczestnikom zrywu. Na minutę na ulicach przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje, autobusy.
W godzinę „W” włączono na minutę syreny alarmowe miejskiego i wojewódzkiego systemu alarmowania. Dodatkowo uruchomiono syreny ręczne na Mokotowie, Ursynowie, Pradze Północ i Południe, Powązkach, w Śródmieściu oraz w Wilanowie i we Włochach.
16:45.
1 sierpnia o 17:00, kiedy w całym kraju zawyją syreny, gdziekolwiek będziesz – zatrzymaj się, uczcij chwilą ciszy tych, którzy walczyli i ginęli za Twoja wolność. Wyjdź z domu, wysiądź z samochodu, na minutę oderwij się od pracy. Pokaż innym, że pamiętasz. Złóż hołd bohaterom.
16:40.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wiele mówił o godnym upamiętnianiu bohaterów. Sam jednak nie do końca poradził sobie z tym zadaniem, czego przykładem jest Kopiec Powstania Warszawskiego.
CZYTAJ WIĘCEJ: Na palety pieniądze były, na godny wieniec już zabrakło? Tak władze stolicy upamiętniły bohaterów na Kopcu Powstania Warszawskiego
16:38. W ramach obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego, odbył się specjalny rejs po Wiśle.
15:30.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w swoim przesłaniu z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego postanowił nawiązać do obecnej sytuacji w Polsce. Stwierdził między innymi, że Powstańcy walczyli z nienawiścią, a dziś rzekomo również nienawiść podnosi głowę.
CZYTAJ WIĘCEJ: Trzaskowski jątrzy w rocznicę Powstania: Dziś nienawiść znów podnosi głowę. Żeby ją wyrugować z publicznego życia, wystarczy edukować
15:00.
Na terenie warszawskiej gazowni zawisła flaga ze znakiem Polski Walczącej.
Będzie widoczna przez 63 dni, upamiętniając tamte 63 dni chwały
— poinformował prezes PGNiG Piotr Woźniak.
W czwartek po godzinie 12. na jednym z budynków PGNiG w Warszawie odsłonięto flagę ze znakiem Polskie Walczącej. W uroczystościach wzięli udział powstańcy i weterani wojenni: kapitan Halina Górka-Grabowska - dama Orderu Virtuti Militari, Bronisław Maciaszczyk, prezes stowarzyszenia Kawalerów Orderu Virtuti Militari, i Leonard Kapiszewski, prezes Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej
W liście odczytanym podczas uroczystości prezes PGNiG Piotr Woźniak zaznaczył, że flaga jest wyrazem wdzięczność i głębokiego podziwu wobec ludzi, którzy bez wahania położyli swoją przyszłość na szali wolności ojczyzny.
14:54.
W piątek w stolicy zostanie odsłonięty pamiątkowy kamień ku czci czarnoskórego Augusta Agbooli Browne’a ps. Ali, który walczył w Powstaniu Warszawskim. Kamień stanie u zbiegu pasażu Wiecha i ul. Chmielnej.
Upamiętnienie Augusta Agbooli Browne’a ps. Ali, obywatela Nigerii i powstańca warszawskiego, jest inicjatywą Fundacji Wolność i Pokój. Uroczyste odsłonięcie kamienia ku jego czci odbędzie się w piątek, 2 sierpnia, o godz. 17. Kamień będzie umieszczony u zbiegu pasażu Wiecha i ul. Chmielnej.
14:50.
Powstańcy warszawscy stanęli do walki nie wiedząc, czy uda się zwyciężyć - napisał szef MON Mariusz Błaszczak w liście do uczestników uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Bili się o wolną Polskę, ale też o swoją godność i honor - podkreślił.
Uroczystości zorganizowano z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
List odczytał szef gabinetu politycznego ministra obrony narodowej Łukasz Kudlicki. Błaszczak przypomniał, że „1 sierpnia 1944 roku rozpoczął się jeden z najbardziej heroicznych epizodów II wojny światowej i historii Polski”.
Tego dnia wybuchło Powstanie Warszawskie. Naprzeciw silnie uzbrojonym Niemcom stanęło kilkanaście tysięcy młodych, mało doświadczonych żołnierzy polskiego Państwa Podziemnego
— dodał.
14:25. Trwają uroczystości przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.
14:20. W Powstaniu Warszawskim zniszczeniu uległo prawie 90 proc. miejskiej infrastruktury. Zobacz, jak wyglądało miasto po Powstaniu TUTAJ.
14:00.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele organizacji powstańczych i mieszkańcy Warszawy biorą udział w uroczystości z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK.
Przed pomnikiem zaciągnięto warty honorowe, stanęły przed nim również liczne poczty sztandarowe. Podczas uroczystości zaplanowano okolicznościowe przemówienia, a w hołdzie uczestnikom Powstania zostaną złożone wieńce i kwiaty.
List od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego odczytał wicemarszałek Ryszard Terlecki.
Powstanie Warszawskie nie było aktem rozpaczy, lecz zbrojnym czynem wpisującym się w narodowowyzwoleńczą tradycję
— napisał w liście Kuchciński.
13:30.
Dowódca Garnizonu Warszawa, w imieniu szefa MON Mariusza Błaszczaka, złożył kwiaty na Powązkach przed mogiłami: gen. broni. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, gen. dyw. Stefana Grota-Roweckiego, gen. dyw. Tadeusza Komorowskiego i gen. bryg. Leopolda Okulickiego
13:20.
Senat składa hołd wszystkim powstańcom warszawskim - żołnierzom, harcerzom, przyłączającym się do powstania ochotnikom, personelowi medycznemu, wspierającym walczących duchownym i ludności cywilnej - głosi przyjęta przez Senat uchwała w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
W czwartek senatorowie jednogłośnie przyjęli uchwałę w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W głosowaniu wzięło udział 76 senatorów.
12:40.
Powstanie Warszawskie przyniosło nam olbrzymi ładunek zasobu tożsamości narodowej - ocenił w czwartek, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Powinniśmy być wdzięczni tym, którzy zdali egzamin w przeszłości - podkreślił.
Wicepremier Gliński mówił na antenie Radia dla Ciebie, że „Powstaniem, niestety już od samego początku - od roku 1944 – grano politycznie”.
Wiemy doskonale, jak to była tragiczna decyzja - w sensie takiej tragedii greckiej, bo przecież dowódcy i politycy, którzy podejmowali decyzję o Powstaniu – w zasadzie byli świadomi sytuacji. To była sytuacja bez wyjścia. Powstanie musiało wybuchnąć. Z punktu widzenia psychospołecznego była absolutnie naturalna gotowość
— podkreślił.
12:39.
Szefowie MSZ Polski i Niemiec zapalili znicze pod dzwonem dowódcy powstania, gen. bryg. Antoniego Chruściela „Montera” w Muzeum Powstania Warszawskiego.
11:50.
Szkody wyrządzone Polsce i Polakom nie zostały przez ich sprawcę naprawione; fakt ten jest wyrazistą ilustracją szerszego problemu, który uniemożliwia nam Polakom uznanie kwestii reparacji za zamkniętą - podkreślił w czwartek w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego szef MSZ Jacek Czaputowicz.
Powstanie Warszawskie było krzykiem o godność człowieka, symbolem buntu przeciw upokorzeniu i poniżeniu
— mówił szef polskiego MSZ.
Czaputowicz powiedział, że do nierównej walki z nazistami stanęło 50 tys. słabo uzbrojonych powstańców wspieranych przez ludność cywilną.
W ciągu 63 dni walk powstańcy pokazali, że wolność nie ma dla nich ceny
— zaznaczył.
Zwrócił jednocześnie uwagę na poniesione przez Polskę straty ludnościowe, a także na wielkość zniszczeń stolicy.
Ocenia się, że w powstaniu śmierć poniosło co najmniej 150 tys. cywilnych mieszkańców Warszawy oraz 20 tys. żołnierzy i dowódców AK. Ze stolicy wypędzonych zostało 550 tys. osób, spośród których blisko 150 (tys.)wywieziono na roboty przymusowe lub do obozów koncentracyjnych. W wyniku walk i systematycznego wyburzania miasta przez niemieckie oddziały zabudowa Warszawy uległa zniszczeniu w 85 proc.
— oświadczył szef polskiego MSZ.
Polska utraciła bezpowrotnie część swojego dziedzictwa narodowego
— dodał, zwracając uwagę na zniszczone zabytki - Zamek Królewski, Pałac Saski, biblioteki, archiwa.
Szkody wyrządzone Polsce i Polakom nie zostały przez ich sprawcę naprawione. Polacy sami swoim wysiłkiem i swoją pracą odbudowali zniszczoną stolicę. Fakt ten jest wyrazistą ilustracją szerszego problemu, który uniemożliwia nam Polakom uznanie kwestii reparacji za zamkniętą
— oświadczył Czaputowicz.
11:36. W uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wziął udział m.in. szef MSZ Niemiec Heiko Maas.
Ważne jest, aby uświadomić sobie, jak straszne to było. Na Woli niemieccy okupanci dokonali straszliwej rzezi. Sygnał był jasny - Warszawa ma zostać unicestwiona. (…) Warszaw została zniszczona, ale nie została złamana. Obywatele i obywatelki Polski nie dopuścili do tego, ani powstańcy, ani kolejne pokolenia. Każdy kamień wykorzystany do odbudowy miasta, był symbolem życia
— mówił Heiko Maas.
Niemcy ponoszą odpowiedzialność za to okrucieństwo; zniszczenie Warszawy było świadomym ciosem zadanym po to, żeby unicestwić wszystko, co składa się na polską tożsamość
— powiedział szef niemieckiego MSZ.
11:07. Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą 2500 Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli.
Dziękuję za obecność. To jedno wielu z miejsc w Warszawie, gdzie pochowano niewinnych, cywilnych, zamordowanych mieszkańców Woli. W tamtych dniach sierpnia 1944 roku Niemcy mordowali ok. 10 tys. osób dziennie. Trudno to sobie dziś wyobrazić. To było wielkie ludobójstwo, o którym przez lata PRL w ogóle nic nie mówiono. Fakty są takie, że to olbrzymie cierpienie mieszkańców Warszawy. Rzeź Woli wymaga pamięci, upamiętnienia. Dziękuję wszystkim, którzy przychodzą pod pomniki rozsiane w bardzo wielu miejscach. Trudno sobie to dziś wyobrazić, ale taka była rzeczywistość. To była ta cena, którą mieszkańcy Warszawy i Warszawa zapłacili za wolność. Oni z pewnością zasługują na to, byśmy o nich pamiętali i czcili miejsca, w których oddali życie po to, żeby Polska mogła być na powrót wolna
— podkreślił prezydent Andrzej Duda
11:05. Niemiecka prasa przypomina o rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Niemiecka prasa przypomina w czwartek o przypadającej na ten dzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” zaznacza, że zaproszenie na obchody szefa niemieckiej dyplomacji wcale nie jest czymś oczywistym.
CZYTAJ WIĘCEJ: Niemiecka prasa o Powstaniu Warszawskim:Wyznacza poczucie wartości narodu polskiego, ale oznacza podwójną niemiecką winę
10:53.
Powstańcy z Mokotowa latem 1944 r. osłaniali walczącą Warszawę od południa. Ich bohaterską walkę - w 75-lecie powstańczego zrywu o wolną Polskę - uczcili w stołecznym parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera weterani Armii Krajowej, przedstawiciele władz i warszawiacy.
10:26.
Premier Mateusz Morawiecki złożył wieńce i zapalił znicz pod dzwonem „Montera” gen. bryg. Antoniego Chruściela, dowódcy Powstania Warszawskiego.
„Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój, Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew!” - oddawali krew, oddawali swoje życie. Jesteśmy winni im nie tylko pamięć, ale też wdzięczność jako państwo, jako naród
— powiedział premier Mateusz Morawiecki.
10:25.
W Powstaniu Warszawskim zginęli znakomici Polscy poeci m.in. Tadeusz Gajcy, Zdzisław Stroiński, Krystyna Krahelska, Krzysztof Kamil Baczyński.
10:24.
Wieńce pod Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli złożyli ministrowie spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz i Niemiec Heiko Maas.
10:22.
Złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej płk. Antoniego Chruściela „Montera” rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.
Tu podpisany został rozkaz o tym, że 1 sierpnia o godz. 17 rozpocznie się tak długo oczekiwany czyn zbrojny
— mówił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
10:18.
Warszawa jako stolica walczyła o wolność całej Polski, dlatego ważne jest, żeby obchodzić 75-lecie Powstania Warszawskiego w całym kraju. (…) W powstaniu z lata 1944 r. liczyła się wspólnota
— powiedział w radiowej „Jedynce” dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Uroczystości rozpoczęły się wczoraj od przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego. Następnie odczytano Apel Poległych. Podczas uroczystości zabrzmiała trzykrotna salwa honorowa, zakończyło ją składanie wieńców przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Następnie rozpoczął się koncert „Tak, tęsknię”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Poruszające słowa prezydenta do Powstańców: To dzięki temu pokoleniu, to dzięki jego odwadze, bohaterstwu, determinacji Polska jest
10:10.
Wszystkim tym, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim w imieniu klubu parlamentarnego PSL-Koalicja Polska oddajemy hołd, cześć i pamięć - powiedział w czwartek w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Kosiniak-Kamysz wraz z delegacją złożył w czwartek rano kwiaty przed tablicą pamiątkową Ewy Matuszewskiej, sanitariuszki służby sanitarnej Obwodu Mokotów Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim.
08:10. Hołd Powstańcom oddał ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.
Na znak żałoby i wstydu oraz dla uczczenia pamięci tysięcy ofiar #PowstanieWarszawskie opuściliśmy flagi przed Ambasadą do połowy masztu. Przekazywanie pamięci o zbrodniach niemieckich jest i pozostanie naszym, Niemców, zadaniem i zobowiązaniem dla przyszłych pokoleń
— napisał na Twitterze Nikel.
8:00 Hołd Powstańcom złożyła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher
Odwaga, hart ducha, poświęcenie, patriotyzm - Bohaterowie Powstania Warszawskiego zajmują szczególne miejsce w historii. Dziś, w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego, oddajemy im hołd i wspominamy ich determinację w walce o wolność. #Pamietamy
—napisała na Twitterze.
Hołd Powstańcom złożyli amerykańscy żołnierze pełniący służbę w Polsce.
CZYTAJ WIĘCEJ: Poruszające! Amerykańscy żołnierze w specjalnym wideo oddali hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. „Pamiętamy”. WIDEO
07:15.
O Powstaniu pamiętają również w innych miastach!
07:00.
1 sierpnia od godziny 14 na ulice Warszawy wyruszą zabytkowe tramwaje linii „W” - poinformowały Tramwaje Warszawskie.
Tramwaje linii „W” będą kursowały na trasie: pl. Narutowicza – Grójecka – pl. Zawiszy – Towarowa – Muzeum Powstania Warszawskiego – Towarowa – Okopowa – al. Solidarności – Wolska – Cm. Wolski.
Linia będzie kursować od godziny 14 do godziny 19.
Tramwaje Warszawskie przypominają na swojej stronie internetowej, że podczas Powstania Warszawskiego tramwaje były ważnymi elementami barykad w kilkudziesięciu miejscach stolicy. Pierwsza zapora zbudowana z wykorzystaniem tramwaju została zbudowana już pierwszego dniu walk w stolicy.
Wagony ze względu na swoją wytrzymałość były świetną zaporą przeciwko pociskom z broni palnej okupanta i jednocześnie zapewniały powstańcom w miarę dobre stanowiska strzeleckie. Oprócz tego utrudniały ruch pojazdów należących do wojsk niemieckich i dodatkowo stanowiły ochronę dla przemieszczających się po Warszawie zaopatrzeniowców i cywili
—napisano na stronie Tramwajów Warszawskich, które we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyły również internetową galerię zdjęć tramwajowych barykad.
Co dziś będzie działo się w Warszawie?
Obchody upamiętniające rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się w czwartek rano złożeniem kwiatów przed tablicą umieszczoną na gmachu przy ul. Filtrowej, gdzie 31 lipca 1944 r. komendant warszawskiego Okręgu AK płk. Antoni Chruściel „Monter” podpisał rozkaz rozpoczęcia powstania. Później odbędą się uroczystości przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944” w Parku Dreszera, które zakończy przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej, gdzie upamiętniono 119 pomordowanych powstańców z pułku „Baszta”.
Kwiaty pod dzwonem gen. Antoniego Chruściela „Montera” oraz tablicą pamiątkową poświęconą śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego złoży premier Mateusz Morawiecki.
Po raz siódmy hołd najmłodszym uczestnikom zrywu oddadzą dzieci. Na Placu Zamkowym kilkaset uczestników miejskiej akcji „Lato w Mieście” zaśpiewa piosenki powstańcze. Również przed południem prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przy tablicy na ul. Wieluńskiej 1, upamiętniającej Polaków zamordowanych na Woli. W południe na terenie Gazowni Warszawskiej przy ul. Kasprzaka nastąpi odsłonięcie podświetlanej flagi z symbolem Polski Walczącej, która będzie powiewać przez okres trwania powstania. Na inaugurację preojektu zaproszono powstańców.
Wczesnym popołudniem wiązanki zostaną złożone także przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” przy al. Ujazdowskich, a następnie przedstawiciele władz państwowych i kombatantów wezmą udział w uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przed Sejmem. Popołudniową część obchodów zainauguruje złożenie przez prezydenta i premiera kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” na Wojskowych Powązkach. Godzina 17 - godz. „W”, o której wybuchło powstanie - zostanie uczczona z udziałem przedstawicieli władz, w tym głowy państwa i szefa rządu oraz kombatantów przy pomniku Gloria Victis.
Przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i władze stolicy zaapelowali, aby jak co roku 1 sierpnia w godzinę „W” warszawiacy uczcili minutą ciszy pamięć o zrywie.
1 sierpnia o godz. 17.00 w Warszawie zawyją syreny. Zwracamy się do warszawianek i warszawiaków, do wszystkich osób przebywających tego dnia w stolicy, by na ich dźwięk zatrzymali się i minutą ciszy uczcili 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstańczy zryw stał się dla Polek i Polaków symbolem walki narodu o wolność i niepodległość
—głosi apel.
W prawie 340 miejscach pamięci na terenie stolicy w godz. „W” wolontariusze i harcerze w ramach akcji „Wolność łączy” zaciągną wartę honorową, będą udzielać informacji o tych punktach i wręczać przypinki ze znakiem Polski Walczącej.
Wieczorem zaplanowano uroczystość przed pomnikiem „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Później odbędzie się wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego z udziałem premiera i rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie. O północy w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego premierę będzie miał spektakl „Król Lear” Szekspira w reż. Agnieszki Korytkowskiej-Mazur.
wkt/kk/PAP
-
Polecamy nowe wydanie tygodnika „Sieci” z dodatkiem specjalnym przygotowanym z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W dodatku m.in. o powstańczych mediach, „Kto pilnował porządku w powstańczym państwie”, artyści na ulicach podczas Powstania Warszawskiego oraz program obchodów 75. Rocznicy Powstania Warszawskiego (wybrane wydarzenia).
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/457360-relacja-75-rocznica-bohaterskiego-zrywu-w-warszawie