Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych prowadzą postępowania dyscyplinarne przeciwko sędziom sądów powszechnych, orzekającym w stanie wojennym - informuje biuro Rzecznika. To kolejny cios w komunistyczną mafię, która w środowisku sędziowskim nigdy nie przeszła lustracji, a sama nigdy nie zamierzała się rozliczać z przeszłością.
Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych sędzia Michał Lasota prowadzi postępowanie dyscyplinarne przeciwko Andrzejowi W., sędziemu Sądu Rejonowego w Wejherowie, któremu przedstawiono zarzut popełnienia przewinienia dyscyplinarnego (…) realizującego jednocześnie znamiona zbrodni komunistycznej i zbrodni przeciwko ludzkości polegającego na tym, że w okresie od 24 marca 1982 r. do 28 maja 1982 r. , jako funkcjonariusz państwa komunistycznego, sędzia Sądu Rejonowego w Gdyni delegowany do Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku wziął udział w poważnych prześladowaniach i represjach, wiążących się z pozbawieniem wolności na okresy przekraczające 7 dni wobec osób uczestniczących w działalności związkowej NSZZ „Solidarność” z powodu prezentowanych przez nich poglądów politycznych oraz wykonywanej legalnej działalności związkowej w ten sposób, że uczestniczył w rozpoznawaniu, prowadzonej w trybie doraźnym sprawy sygn. akt III K 18/82 Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku, zakończonej wyrokiem z 28 maja 1982 r., dotyczącej odpowiedzialności karnej ówcześnie oskarżonych.
– czytamy w komunikacie Rzecznika.
Postępowanie dyscyplinarne toczy się także przeciwko Remigiuszowi C., sędziemu Sądu Okręgowego w Olsztynie, który jako sędzia Sądu Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi sędziami tego Sądu, rozpoznając na rozprawie sprawę oskarżonego Bolesława J. Sędzia przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że wydał wyrok skazujący oskarżonego w sytuacji, gdy materiał dowodowy zgromadzony w sprawie nie dawał podstaw do przyjęcia, aby oskarżony swoim zachowaniem wypełnił znamiona przestępstwa.
Wskazując na powyższe informuję, że stosownie do treści art. 108 § 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych ustalić oraz art. 128 tej ustawy w zw. z art.105 § 1 kk w zw. z art. 4 ust. 1 ustawy z 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zarzucone obwinionym przewinienia dyscyplinarne nie ulegają przedawnieniu, a właściwą do rozpoznania ich spraw w I instancji jest Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.
– informuje Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/456599-ruszyly-dyscyplinarki-dla-sedziow-stanu-wojennego
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.