W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odsłonięto tablicę upamiętniającą przywódców Polskiej Szturmówki Chłopskiej. Uroczystościom upamiętniającym bohaterów towarzyszyła Msza Święta, podczas której homilię wygłosił dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR, który poświecił pamiątkową tablicę.
CZYTAJ TAKŻE: Muzeum Żołnierzy Wyklętych to wielkie zobowiązanie. Kilka refleksji po Drodze Krzyżowej za murem Rakowieckiej GALERIA ZDJĘĆ
W imieniu prezydenta RP na uroczystość przybył minister Wojciech Kolarski, zaś w imieniu szefa rządu minister Paweł Szopa. Obecna była także Anita Czerwińska - rzeczniczka prasowy Prawa i Sprawiedliwości.
W liście do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda napisał, że organizacje chłopskie spełniły ogromną rolę w ocalaniu tożsamości narodu. Podkreślił, że polskiej wsi „nigdy nie brakowało ludzi śmiałych i mężnych gotowych podjąć ryzyko dla sprawy wonności ojczyzny”.
Polscy rolnicy zawsze wierni tradycjom patriotycznym i chrześcijańskim, mających oparcie we własnych rodzinnych gospodarstwach, uprawianych często od pokoleń. Tworzyli prawdziwy bastion obrony przed sowietyzacją kraju. Byli też poddawani rozmaitym represjom i szykanom przez aparat bezpieczeństwa, wielu działaczy ludowych zapłaciło za swoją niezłomną postawę śmiercią, więzieniem, utratą majątku
— napisał Andrzej Duda.
Członek rady programowej Muzeum, senator profesor Jan Żaryn przypomniał, że polska Szturmówka Chłopska powstała w 1950 roku z inicjatywy Henryka Bąka. Była to organizacja młodzieżowa, ewidentnie odwołująca się do pamięci o bardzo bogatym, jeśli chodzi o tradycję, polskim ruchu ludowym.
Te tradycje ruchu ludowego wiązały się także z całą rzeczywistością bieżącą w 1948 i w dalszych latach, czyli projektem kolektywizacji, przeciwko któremu występowała ta młodzież
— mówił prof. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości.
W uroczystości brał udział także prof. Jan Szyszko. Były minister środowiska podkreślił, że wraz z upływem czasu, grupa nabrała charakteru niepodległościowego i sprzeciwiała się marksistowskiej ideologii.
Dodał, że to właśnie dzięki takim ludziom blokowano marsz tej ideologii.
Gdyż zdawano sobie sprawę, jak niebezpieczne dla tej ideologii jest to, co jest w Polsce, a mianowicie przywiązanie do ziemi, wiara, Kościół
— podkreślił prof. Szyszko.
Podczas uroczystości obecna była również siostra Henryka Bąka, która przypomniała, że rodzina nie miała dostępu do mężczyzny do końca procesu. Pomimo jej usilnych starań, każda prośba o widzenie czy przepustkę była odrzucana. Udało się tylko raz.
Henryk Bąk pozostawił po sobie list:
Nie trzymajcie po mnie żadnej żałoby. Szczególnie zwracam się do Ciebie, Mamusiu i proszę Cię, nie rozpaczaj, gdyż pozostanie jeszcze siedmioro dzieci, a one Ci na pewno wynagrodzą Twe poświęcenie dla nas. O mnie stanowczo postaraj się zapomnieć i spokojnie pogódź się z losem, tak jak ja już dawno to uczyniłem.
Uroczystościom upamiętniającym Polską Szturmówkę Chłopską towarzyszyła Msza Święta.
Dziś przyszłość Polski leży w naszych rękach
— mówił w homilii dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR.
Od nas zależy, od każdego z nas. Po prostu się nie dać, nie dać się. Droga do źródła wiedzie pod prąd
— podkreślił redemptorysta.
wkt/Radio Maryja
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/450609-upamietniono-przywodcow-polskiej-szturmowki-chlopskiejwideo
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.