118 lat temu urodził się wielki polski bohater - rotmistrz Witold Pilecki! O jego urodzinach pamiętali również internauci. M.in. ulicami Lublina przeszedł „Marszu ku pamięci Witolda Pileckiego”.
Celem marszu, zorganizowanego w Lublinie po raz dziewiąty, było przypomnienie postaci Pileckiego.
Był on bezsprzecznie postacią bohaterską. Poświęcił swoje życie Polsce i ratowaniu innych ludzi. To przykład niezłomnej postawy w walce o najwyższe wartości
—powiedział Michał Błaszczak z Polskiej Akademickiej Korporacji Astrea Lublinensis, która była współorganizatorem marszu.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu w Rosji, a wychowywał w Wilnie. Pod koniec I wojny światowej wstąpił do oddziałów samoobrony, które przejęły władzę w mieście i broniły go przed bolszewikami. W 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej walczył w obronie Warszawy.
We wrześniu 1939 r. jako podporucznik rezerwy uczestniczył w walkach z Niemcami pod Piotrkowem Trybunalskim. W okupowanej stolicy współtworzył konspiracyjną organizację wojskową, Tajną Armię Polską. Aby zdobyć materiały wywiadowcze o tworzonych przez hitlerowców obozach koncentracyjnych, dobrowolnie dał się hitlerowcom uwięzić podczas łapanki w Warszawie.
Trafił do Auschwitz. Założył tam wśród więźniów konspiracyjną organizację, przekazywał na zewnątrz informacje o ludobójstwie w obozie. Uciekł z Auschwitz w 1943 r. Walczył w powstaniu warszawskim, po upadku powstania trafił do niewoli niemieckiej.
Wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu gen. Władysława Andersa. Został schwytany przez UB, był torturowany i w 1948 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano. Miejsce jego pochówku nigdy nie zostało przez władze komunistyczne ujawnione, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.
W 1995 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 - Orderem Orła Białego.
kk/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/446429-118-rocznica-urodzin-rotmistrza-pileckiego